Honorowy Złoty Mikrofon dla Edyty Geppert!

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 11:58
"Za postawę wobec sztuki i słuchacza, która pozostaje symbolem tego, co najbardziej szlachetne i najpiękniejsze w muzyce rozrywkowej" - tak uzasadniono przyznanie wyróżnienia Polskiego Radia znakomitej piosenkarce. Edyta Geppert odebrała nagrodę podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Edyta Geppert w Opolu podczas uroczystości odsłonięcia jej gwiazdy w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki
Edyta Geppert w Opolu podczas uroczystości odsłonięcia jej gwiazdy w Alei Gwiazd Polskiej PiosenkiFoto: TVP/PAP/Jan Bogacz

Prestiżowe wyróżnienie, przyznawane od 2002 roku wręczył piosenkarce Prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski. .

– Charakterystyczny głos Edyty Geppert od lat towarzyszy słuchaczom Polskiego Radia. Śpiewane przez nią piosenki podbijały nie tylko ich serca, ale również radiowe listy przebojów, stając się prawdziwymi evergreenami; były także zamieszczane na płytach wydawanych przez Polskie Radio. Artystka ma w swym dorobku wiele albumów, m.in. „Nic nie muszę” (2008 r.), nagrany z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej. Jej piosenki były i są ozdobą radiowych anten. Mimo zmieniających się mód, utwory śpiewane przez Edytę Geppert są symbolem elegancji, stylu, dobrego smaku i mądrości. Te wszystkie cechy dziś w muzyce pop nie są uznawane za konieczne, aby piosenka stała się przebojem, a jednak do takich melodii, tekstów i interpretacji zawsze powracamy. Są tym, co najlepsze w naszej piosence literackiej. I choć kiedyś artystka śpiewała „to się nie sprzeda pani Geppert”, to wierzymy, że tak naprawdę nie wszystko jest na sprzedaż… nawet w muzyce rozrywkowej. W niej również są zjawiska wykraczające poza aktualne notowania list przebojów. Edyta Geppert ze swoją twórczością, postawą wobec sztuki i słuchacza jest dla nas symbolem tego, co najbardziej szlachetne i najpiękniejsze w muzyce rozrywkowej – napisano w uzasadnieniu.

Edyta Geppert, absolwentka Wydziału Piosenki w warszawskiej Szkole Muzycznej im. F. Chopina, muzyczną karierę rozpoczęła w 1984 r., gdy otrzymała I nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Grand Prix Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wśród licznych wyróżnień dla wokalistki znajdują się także Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Charyzmatyczna piosenkarka wypracowała własny, rozpoznawalny styl, zachwycając talentem interpretatorskim i starannie dobierając repertuar. Jak sama mówi, najchętniej śpiewa "o tym, co sercu jest bliskie i drogie". Jej piosenki to prawdziwe perły polskiej piosenki literackiej, z tekstami Magdy Czapińskiej, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego i Andrzeja Poniedzielskiego oraz muzyką m.in. Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego i Andrzeja Rybińskiego.

Głos Edyty Geppert od lat towarzyszy słuchaczom Polskiego Radia. Jej piosenki wielokrotnie podbijały listy przebojów, były także zamieszczane na albumach wydawanych przez Polskie Radio, czego przykładem jest m.in. płyta "Nic nie muszę" nagrana z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej.

Wokalne wybory i muzyczna twórczość artystki migdy nie poddawały się wymogom mody, będąc symbolem elegancji, stylu, dobrego smaku i mądrości. Choć w dzisiejszej muzyce pop elementy te nie są uznawane za konieczne, by piosenka stała się przebojem, i choć sama wokalistka śpiewała kiedyś ironicznie "to się nie sprzeda, pani Geppert", to przecież do jej melodii, tekstów i interpretacji wciąż powracamy.

***

Jedynka zaprasza na transmisje wszystkich koncertów oraz obszerne relacje z 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Program 1 Polskiego Radia jest parterem tego najważniejszego dla polskiej piosenki wydarzenia muzycznego.

W sobotę 7 czerwca odbył się  recital Edyty Geppert, a także na finał plebiscytu SuperJedynki 2014 . W niedzielę 8 czerwca wysłuchamy natomiast dwuczęściowego koncertu zatytułowanego "25 lat! Wolność – kocham i rozumiem!" (od godz. 20.30 i od 22.40).

Ponadto w ciągu trzech festiwalowych dni będziemy rozmawiać z gwiazdami polskiej sceny muzycznej oraz organizatorami wydarzenia podczas specjalnych wydań naszych audycji oraz relacji reporterskich z opolskiego amfiteatru. W specjalnym studiu plenerowym na terenie Festiwalu będzie można spotkać dziennikarzy Jedynki: Marię Szabłowską, Pawła Sztompke, Marcina Kusego i Annę Will.

mc/ag

/


Czytaj także

Halina Mlynkowa: festiwal w Opolu to fantastyczny czas

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 10:00
Kocham ten festiwal, to jedyny festiwal z tak w wielkim tradycjami - mówiła Halina Mlynkowa o rozpoczynającym się już 6 czerwca 51. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od talent show do Opola: LemON i Igor Herbut

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 03:02
W tym roku odbędzie się 51. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu w dniach 6-8 czerwca. Rozpocznie się on koncertem "Superpremier", na którym wystąpi 10 wykonawców, m.in. zespół LemON, który gościł w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń