Wojciech Korda: w Opolu powstał pomysł założenia Niebieskich Gitar

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 14:43
- Ja miałem grać drugą gitarę, Klenczon pierwszą, a na basie miał grać Niemen. To miało być trio śpiewające - wspominał w radiowej Jedynce Wojciech Korda, który na tegoroczny festiwal w Opolu przyjechał ze specjalnym zadaniem.
Audio
  • Opolskie wspomnienia Wojciecha Kordy (Muzyczna Jedynka)
Wojciech Korda
Wojciech KordaFoto: PAP/Remigiusz Jezierski

Były wokalista Niebiesko Czarnych w piątek 6 czerwca odcisnął swoją dłoń w Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki na opolskim rynku. - Uczyniłem to nie tylko w swoim imieniu, ale i Niebiesko Czarnych, którzy byli kolebką wszelkiej działalności big beatowo - rock’n’rollowej. Chciałem w ten sposób uczcić ich pamięć - opowiadał w rozmowie z Marią Szabłowską i Marcinem Kusym.

Po raz pierwszy w Opolu muzyk wystąpił w roku 1964, gdzie wraz Niebiesko Czarnymi wylansował piosenkę "Niedziela będzie dla nas". Wojciech Korda wspominał, że w składzie zespołu byli wtedy m.in. Krzysztof Klenczon i Czesław Niemen. - Wtedy podjęliśmy decyzję, że zrobimy w ramach Niebiesko Czarnych zespół Niebieskie Gitary. Zaczęliśmy od utworów Beatlesów, ale wkrótce mieliśmy własne kompozycje z Klenczonem: "Taka jak ty”, "Licz do stu”, "Szkolne wspomnienia”. Ale Klenczon odszedł do Pięciolinii, a Czesiu zaczął swoją karierę i jakoś się to wszystko rozeszło.

Wiele lat później powstał pomysł, by Wojciech Korda zaśpiewał duet wraz z Niemenem. - Mieliśmy zaśpiewać piosenkę "To był nasz czas, nasze życie i nasze wspomnienia”. Niestety do tego duetu już nie doszło, gdyż Czesio zmarł, ale ja mam cały czas tę muzykę w głowie i mam nadzieję, kiedyś ją nagrać.

Więcej muzycznych wspomnień Wojciecha Kordy - w nagraniu audycji.

Niebiesko
Niebiesko Czarni, fot. Cezary Langda/PAP

bch/ag

bch/ag

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Opole 2014 zespół

Czytaj także

Stan Borys: płytę "Ikona" miałem bardzo długo w sercu

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 19:59
- Znajdują się na niej nowe piosenki, jak również moje dawne kompozycje we współczesnych aranżacjach - powiedział muzyk, który po 30 latach milczenia wydał w Polsce nowy album.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Mlynkowa: festiwal w Opolu to fantastyczny czas

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 10:00
Kocham ten festiwal, to jedyny festiwal z tak w wielkim tradycjami - mówiła Halina Mlynkowa o rozpoczynającym się już 6 czerwca 51. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SuperJedynki 2014 - superkoncert w Opolu. Słuchaj online

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 10:00
"SuperJedynki" to finał muzycznego plebiscytu organizowanego przez radiową Jedynkę, Telewizję Polską oraz "Super Express". Na scenie opolskiego amfiteatru w sobotę pojawią się największe gwiazdy polskiej piosenki.
rozwiń zwiń