Natalia Niemen: tata czuł się więźniem pięciu szlagierów

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 17:52
- Marzyło mu się i mnie się marzy, żeby jego późniejsza twórczość była wszem i wobec znana i to staramy się czynić - mówiła w radiowej Jedynce córka Czesława Niemena, która na festiwalu w Opolu wystąpi w koncercie "SuperDebiuty z Niemenem - świat nie zginie dzięki nim".
Audio
  • Natalia Niemen: tata czuł się więźniem pięciu szlagierów (Muzyczna Jedynka)
Natalia Niemen w studiu radiowej Jedynki
Natalia Niemen w studiu radiowej JedynkiFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Reżyser koncertu Artur Burchacki zdradzał, że podczas tego wydarzenia usłyszymy nie tylko klasyczne przeboje Czesława Niemena, ale również utwory, które jego córka prezentuje w ramach projektu "Niemen mniej znany".

- Nie wyobrażałem sobie, żeby nie zabrzmiały w koncercie utwory takie jak "Jagody szaleju", czy "Terra Deflorata", po wykonaniu której Natalia dostała już na próbie owacje od publiczności - opowiadał w rozmowie z Marią Szabłowską i Marcinem Kusym.

SuperDebiuty 2014 - młodzi mierzą się z Niemenem. Transmisja koncertu w Jedynce

Natalia Niemen wspominała, że już jako młoda dziewczyna próbowała namówić swojego tatę, żeby dał jej lekcje śpiewu. Bezskutecznie. - Nie miał on specjalnego zacięcia pedagogicznego. Powiedział mi tylko: wiesz co dziecko, masz słuchać Raya Charlesa i Mahalii Jackson, to się nauczysz śpiewać - śmiała się artystka. - Później na własną rękę wałkowałam kwestie techniczne, ale przydałoby mi się, gdyby ktoś w tamtych wczesnych latach nauczył mnie pracy przepony i zwierania strun głosowych.

Być może ta niechęć do nauczania córki wynikała z obaw Czesława Niemena. - Mówił mi, żebym się zastanowiła, bo estrada to ciężki kawałek chleba, szczególnie dla kobiety. Biologia też ma duży wpływ. Pytał co będzie, gdy urodzę dziecko, ale podobały mu się moje zapędy wokalno kompozytorskie. Bywało, że wzruszał się, słuchając moich nagrań - wspominała Natalia Niemen.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Podczas koncertu SuperDebiutów współtworzona przez nią Fundacja im. Czesława Niemena wręczy nagrodę, jednemu z uczestników konkursu. - Nie chodzi tylko o doskonałe śpiewanie, ale przede wszystkim, ta nagroda powinna trafić do osoby, która jest twórcza, która ma coś więcej niż tylko świetne śpiewanie. Mój tata tak mi się kojarzy, nie jako piosenkarz, ale kompozytor i poeta, który śpiewał i grał. Takiej osoby będę wypatrywać.

Więcej wspomnień na temat Czesława Niemena i ciekawostek na temat koncertu SuperDebiuty - w nagraniu audycji.

bch/ag

/


Czytaj także

Natalia Niemen: tata nie był odtwórcą, nie był tylko wokalistą

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 21:00
- Ja go nazywam kompozytorem i poetą, który przy okazji wykonywał wokalnie i instrumentalnie swoje pomysły. Tata był czasami nawet załamany tym, że ludzie nie chcą poznać jego dojrzałej myśli muzyczno-poetyckiej. Włożył ogrom pracy, poświęcił masę zdrowia, by stworzyć płytę "spodchmurykapelusza" - powiedziała Natalia Niemen w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Korda: w Opolu powstał pomysł założenia Niebieskich Gitar

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 14:43
- Ja miałem grać drugą gitarę, Klenczon pierwszą, a na basie miał grać Niemen. To miało być trio śpiewające - wspominał w radiowej Jedynce Wojciech Korda, który na tegoroczny festiwal w Opolu przyjechał ze specjalnym zadaniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoty Mikrofon dla Edyty Geppert!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 15:47
W Alei Gwiazd Polskiej Piosenki na opolskim rynku swoje gwiazdy odsłoni pięcioro artystów. Jest wśród nich Edyta Geppert. - To pierwsza taka sytuacja w mojej karierze, raczej ich unikam. Najlepiej czuję się na scenie - mówi artystka w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda SAWP dla Diany John

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 16:53
- Postanowiliśmy ufundować nagrodę w Koncercie SuperDebiutów na festiwalu w Opolu - mówił w Jedynce Ryszard Poznakowski, kompozytor i prezes Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno - Muzycznych.
rozwiń zwiń