Strug i Soyka. Połączyła ich poezja Bolesława Leśmiana

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 17:11
- Ta płyta jest dziełem Adama Struga. To on przyszedł do mnie z pomysłem na nią - ujawnił w "Muzycznej Jedynce" Stanisław Soyka, który razem z tym pieśniarzem nagrał album "Strug. Leśmian. Soyka".
Audio
  • Stanisław Soyka o płycie "Strug. Leśmian. Soyka" (Muzyczna Jedynka)
Stanisław Soyka w studiu radiowej Jedynki
Stanisław Soyka w studiu radiowej JedynkiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Stanisław Soyka wspominał, że pierwszy raz usłyszał Struga kilka lat temu na antenie Polskiego Radia. - Byłem zafascynowany i zdziwiony, że jest mężczyzna, który śpiewa takim barytonem. Spotkaliśmy się potem na festiwalu w Rzeszowie. Powiedziałem mu, że gram na skrzypcach i fortepianie, gdyby potrzebował moich dźwięków to jestem do dyspozycji. Zeszłej jesieni pojawił się u mnie z propozycją - tłumaczył artysta.

Gość Jedynki przyznał, że Adam Strug ma talent artystyczny, ale jest też badaczem - znawcą kurpiowskiego baroku i melodii średniowiecznych. - To, że śpiewa jest dodatkowym darem. Przyszedł, wyselekcjonowaliśmy 13 wierszy, głównie erotyki. Przyniósł też ze sobą melodie, a mnie poprosił, żebym je zaaranżował - powiedział Soyka w rozmowie z Marią Szabłowską.

Płytę zarejestrowano podczas sesji w małym studiu nagraniowym. Artyści nagrali ją korzystając z prostych środków wyrazu. - Myślałem, żeby wykorzystać kwintet smyczkowy i dęte instrumenty drewniane. Ostatecznie nagraliśmy ją tylko przy akompaniamencie fortepianu - powiedział Soyka. Artysta dodał, że późniejsze sesje w wielkich studiach nagraniowych nie miały już takiej siły. - Były na nic wobec tej, którą zrobiliśmy za pierwszym razem. Nie mieliśmy w tej sprawie ze Strugiem wątpliwości - zapewnił Soyka.

Stanisław Soyka przyznał również, że oglądał koncert "25! Wolność kocham i rozumiem” na zakończenie tegorocznego festiwalu w Opolu. W niedzielny wieczór wystąpiło na scenie ponad trzydziestu artystów, którzy wykonali utwory powstałe w okresie poprzedzającym wybory 4 czerwca 1989 roku, gdy w Polsce obowiązywała cenzura. - W małym stopniu cenzura dotyczyła też mnie, choć w pierwszych latach swojej twórczości zajmowałem się jazzem i używałem języka angielskiego – powiedział Soyka. W późniejszym okresie, jak tłumaczył, zawsze starał się unikać banału w swoich tekstach. - Wiedziałem, że za słowa się odpowiada. Miałem też ambicję, by napisać takie rzeczy, których nie będę musiał się wstydzić za 20-30 lat - powiedział Soyka. Jak dodał, największym wyzwaniem było dla niego przekazanie swoich myśli bez wprowadzenia słuchaczy w zakłopotanie.

Festiwal Polskiej Piosenki - Opole 2014 w Jedynce >>>

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

tj/mp

Czytaj także

Stanisław Soyka: Niemen nie bał się powagi

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 14:40
- Nie obawiał się, że śpiewany przez niego wiersz jest zbyt poważny, być może nawet patetyczny - wspominał Stanisław Soyka jednego z najlepszych współczesnych polskich muzyków w kolejnym odcinku cyklu Miesiąc Czesława Niemena w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Turnau: wyemigrowałem muzycznie z Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 18:13
- Moja krakowskość jest gruntem i fundamentem. Nie jest jednak jedyną rzeczywistością - powiedział w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic" pochodzący z Krakowa kompozytor, wokalista i poeta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soyka, Strug i Leśmian na jednej płycie. "To najpiękniejsze erotyki polskiej literatury"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 06:15
- To jest pisarz wiecznotrwały! Leśmian jest myślicielem, teozofem niezwykle przewrotnym. Jego teksty to bardzo ciekawe połączenia i przesunięcia, gdzieś między teologią a erotyką - mówił w Jedynce Adam Strug.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Honorowy Złoty Mikrofon dla Edyty Geppert!

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 11:58
"Za postawę wobec sztuki i słuchacza, która pozostaje symbolem tego, co najbardziej szlachetne i najpiękniejsze w muzyce rozrywkowej" - tak uzasadniono przyznanie wyróżnienia Polskiego Radia znakomitej piosenkarce. Edyta Geppert odebrała nagrodę podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opole: dwie SuperJedynki 2014 dla zespołu Piersi

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 23:10
Poznaliśmy laureatów plebiscytu organizowanego przez radiową Jedynkę, Telewizję Polską oraz "Super Express". Na scenie opolskiego amfiteatru wystąpiły największe gwiazdy polskiej piosenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Maleńczuk: na festiwalu w Opolu oddałem hołd Romom

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 12:07
- Napisałem piosenkę dla wszystkich tych, którym się to należy, czyli grającym Cyganom - powiedział w radiowej Jedynce muzyk. Maleńczuk wystąpił pierwszego dnia 51. festiwalu w Opolu podczas koncertu SuperPremiery z piosenką "Cygańska dusza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kombinat" Ciechowskiego w Opolu. Justyna Steczkowska: jest moc

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 15:27
- Warto to usłyszeć w radiu i zobaczyć w telewizji - powiedziała piosenkarka, która na festiwalu w Opolu podczas koncertu "25! Wolność kocham i rozumiem” wykona piosenkę "Kombinat" z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Mlynkova: w Opolu zaśpiewałam piosenkę swojego życia

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 11:11
- Długo na tę chwilę czekałam. Marzyło mi się, żeby stanąć na deskach amfiteatru w pięknej sukience i zaśpiewać dostojnie od początku do końca bez tańców i podskoków. Spełniło się - powiedziała piosenkarka. Kiedy spotykamy swoją byłą miłość to niekoniecznie musimy od nowa się w niej rozkochać.
rozwiń zwiń