Podróż żaby i kradzież kury. Marek Dutkiewicz dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 20:30
Autor wielu hitów, które są w kanonie polskiej piosenki, chętnie tworzy także dla dzieci. W "Muzycznej Jedynce" opowiedział, jak powstawały książka i płyta "Żaba w Afryce". I co ma z nimi wspólnego Piotr Fronczewski.
Audio
Marek Dutkiewicz
Marek DutkiewiczFoto: Wojciech Kusiński/ Polskie Radio

Marek Dutkiewicz - znany jako autor piosenek dla dorosłych, m.in.: "Szklana pogoda", "Windą do nieba", "Jolka, Jolka pamiętasz", "Słodkiego miłego życia" - twórczość dla najmłodszych podjął na prośbę wydawnictwa płytowego. Do jego tekstów muzykę skomponował Marcin Kindla i tak powstały dwie części płyty "Zwierzaki - Bez chłopaków dla dzieciaków". - Spodobały się one na tyle, że zwróciło się do mnie wydawnictwo książkowe z prośbą, bym dopisał jeszcze sporo pozycji. I w ten sposób powstała książka "Żaba w Afryce" - wyjaśniał w Jedynce.

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Autor piosenek i wierszy jest szczególnie dumny z faktu, że do nagrania płyty udało się namówić Piotra Fronczewskiego . - To, co wykonał Fronczewski czytając te wiersze, jest mistrzostwem świata. Jestem ciągle wzruszony, ciągle pod wrażeniem i ciągle mu wdzięczny za tę pracę - podkreślał Dutkiewicz.

/

Po twórczość Jedynkowego gościa sięgnęli także organizatorzy tegorocznego Festiwalu w Opolu. Piosenka "Dmuchawce, latawce, wiatr" zabrzmiała podczas Gali Jubileuszowej "25lat! Wolność! Kocham i rozumiem!". - Gdyby chodziło o jakiś utwór, który był odzwierciedleniem tamtej rzeczywistości, który zachował w kronikarskiej pamięci fragmenty naszych przeżyć, to zdecydowanie jest to "Jolka, Jolka pamiętasz". Byłby on bardziej na miejscu - uważa gość "Muzycznej Jedynki".
Z takim zdaniem zgadza się prowadząca program Maria Szabłowska, która przyznaje, że w czasie koncertu za mało zostały wyeksponowane piosenki, które były świadkami tamtego czasu. - One by wspaniale zagrały i wcale ta dość patetyczna konferansjerka nie byłaby potrzebna. Gdyby na przykład Krystyna Janda zamiast "Na zakręcie" zaśpiewała "Janek Wiśniewski padł", to byłby wspaniały koncert. Takie rzeczy powinny tam się znaleźć - komentuje Maria Szabłowska.

Muzyka >>> Słuchaj na moje.polskieradio.pl

Jakie ważne treści opowiada piosenka "Jolka, Jolka pamiętasz"? Kiedy powstała? Posłuchaj całej rozmowy.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!
sm/ag

Zobacz więcej na temat: Marek Dutkiewicz MUZYKA

Czytaj także

Od "Szklanej pogody" do "Dziobaka". Marek Dutkiewicz tworzy dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 15:56
O lisie i policji śpiewa Anja Orthodox, o dziobaku Joanna Dark, a przygody innych zwierząt prezentują znane polskie aktorki. Legendarny autor tekstów Marek Dutkiewicz napisał piosenki na płytę "Zwierzaki - Bez chłopaków dla dzieciaków".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dutkiewicz: "Za ostatni grosz" Budka Suflera grała w kaskach

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 20:00
- Nie wiem kto pierwszy wpadł na tak fantastyczny pomysł, by podczas pierwszych taktów tego utworu rzucać na scenę bilon - wspominał bohater Jedynkowego cyklu "Bez tajemnic" Marek Dutkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jolka, Jolka, pamiętasz" najpopularniejszą piosenką Budki Suflera

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 15:42
Plebiscyt, z okazji 40-lecia zespołu, zorganizował "Kurier Lubelski". - We wspomnieniach Marka Jackowskiego przeczytałem ostatnio, że przechodzimy do historii dzięki przebojom - mówił w Jedynce Marek Dutkiewicz, autor tekstu piosenki "Jolka, Jolka...".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Dutkiewicz: film "Sugar Man" to współczesna baśń

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 22:23
Jej fenomen, zdaniem słynnego tekściarza, scenarzysty i dziennikarza muzycznego Marka Dutkiewicza, polega na tym, że wydarzyła się naprawdę.
rozwiń zwiń