X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od opery do grunge'u. Wielka Czwórka z Seattle w nowym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 17:00
- Chciałam zrobić ukłon operowy w kierunku muzyki, która jest bardzo piękna i odegrała wielki wpływ na ludzi i ich myślenie na całym świecie. Jest rzecznikiem prawdy, rentgenem natury ludzkiej - mówi Anita Rywalska, która gościła w "Muzycznej Jedynce".
Audio
  • Grunge w operowych interpretacjach (Muzyczna Jedynka)
Aż trzy utwory Nirvany znalazły się na płycie Anity Rywalskiej Grunge. Nz. legendarny wokalista i gitarzysta grupy  Kurt Cobain.
Aż trzy utwory Nirvany znalazły się na płycie Anity Rywalskiej "Grunge". Nz. legendarny wokalista i gitarzysta grupy Kurt Cobain. Foto: PAP/Retna UK

Nagrywając album "Grunge" śpiewaczka operowa Anita Rywalska pokazała, że świetnie sobie radzi w mocnych, rockowych brzmieniach. - Pomysł na grunge w stylu operowym zrodził się bardzo spontanicznie w trakcie rozmowy z producentem i osobami zaangażowanymi w projekt. Padło hasło "grunge symfonicznie" i to było jak poryw serca - wyjaśnia piosenkarka, która od dawna chciała nagrać nowatorską płytę.

GRUNGE - wyjątkowy kanał na moje.polskieradio.pl >>>

Na płycie znalazły się utwory m.in. Soundgarden, Nirvany, Alice in Chains, Audioslave i Pearl Jam w operowych interpretacjach. Anita Rywalska podkreśla, że ten rodzaj muzyki dawniej wywierał na nią bardzo silny wpływ i do dziś chętnie jej słucha. - Pomyślałam, że dlaczego by nie ukazać muzyki grunge w innym świetle, wykonując ją zupełnie innymi środkami wyrazu artystycznego i ekspresji - mówi śpiewaczka operowa.

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>
Piosenkarka dodaje, że słucha bardzo różnych gatunków muzyki. - Uważam, że muzyka jest bezgraniczną przestrzenią wolności, w której wszystkie emocje i odczucia człowieka są wyrażone w całej palecie przeróżnych odcieni i barw. Tak naprawdę każdy może się na tym polu zrealizować - opowiada w rozmowie z Pawłem Sztompke.
Według śpiewaczki cechą wspólną grunge i opery są treści, które dotyczą życia i świata wartości. - Różnicą jest przede wszystkim forma, np. operą rządzą pewne zasady, śpiew operowy zobligowany jest do tego, by przestrzegać techniki wokalnej, opera jest formą teatralną, z monumentalizmem brzmienia oraz orkiestrą. Grunge to zupełnie przeciwstawna forma, muzyka, na którą składają się gitary elektryczne i perkusja, brzmienie czasami jest brudne, jest tu pełna swoboda wypowiedzi artystycznej - mówi piosenkarka.
Anita Rywalska wzięła na warsztat 10 utworów najlepszych zespołów grunge'owych. Do udziału w nagraniach zaprosiła grupę świetnych muzyków, gdzie obok orkiestry symfonicznej stanął gitarzysta Piotr Łukaszewski (muzyk współpracujący m.in. z TSA Evolution, IRA, czy Skywalker).

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Anitą Rywalską, która gościła w "Muzycznej Jedynce". Audycję poprowadził Paweł Sztompke .

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

sm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Natalia Sikora w hołdzie Jimiemu Hendrixowi

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 17:56
- Miałam wiele obaw, pracując nad tą płytą. Jednak dzięki moim fanom i wszystkim ludziom, których spotykam, głęboko wierzę, że słuchaczom jest potrzebne coś, co ma siłę rozdarcia - mówiła w radiowej Jedynce Natalia Sikora, która wydała właśnie album "BWB Experience".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Organek o płycie "Głupi": wierzę w siłę rocka

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 18:39
- Brakowało mi w polskiej muzyce prostego, surowego i wyrazistego grania, bez owijania w bawełnę - powiedział w radiowej Jedynce wokalista, autor tekstów i gitarzysta, którego solowy album ujrzał światło dzienne na początku maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indila: nie chcę, by moja muzyka została zaszufladkowana

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 12:00
- Dużo czasu zabrał mi wybór piosenek na tę płytę. Chciałam, żeby nie były jednorodne, by pokazywały mój indywidualny styl muzyczny - mówi Indila, paryska piosenkarka, debiutująca albumem "Mini World".
rozwiń zwiń