Od opery do grunge'u. Wielka Czwórka z Seattle w nowym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 17:00
- Chciałam zrobić ukłon operowy w kierunku muzyki, która jest bardzo piękna i odegrała wielki wpływ na ludzi i ich myślenie na całym świecie. Jest rzecznikiem prawdy, rentgenem natury ludzkiej - mówi Anita Rywalska, która gościła w "Muzycznej Jedynce".
Audio
  • Grunge w operowych interpretacjach (Muzyczna Jedynka)
Aż trzy utwory Nirvany znalazły się na płycie Anity Rywalskiej Grunge. Nz. legendarny wokalista i gitarzysta grupy  Kurt Cobain.
Aż trzy utwory Nirvany znalazły się na płycie Anity Rywalskiej "Grunge". Nz. legendarny wokalista i gitarzysta grupy Kurt Cobain. Foto: PAP/Retna UK

Nagrywając album "Grunge" śpiewaczka operowa Anita Rywalska pokazała, że świetnie sobie radzi w mocnych, rockowych brzmieniach. - Pomysł na grunge w stylu operowym zrodził się bardzo spontanicznie w trakcie rozmowy z producentem i osobami zaangażowanymi w projekt. Padło hasło "grunge symfonicznie" i to było jak poryw serca - wyjaśnia piosenkarka, która od dawna chciała nagrać nowatorską płytę.

GRUNGE - wyjątkowy kanał na moje.polskieradio.pl >>>

Na płycie znalazły się utwory m.in. Soundgarden, Nirvany, Alice in Chains, Audioslave i Pearl Jam w operowych interpretacjach. Anita Rywalska podkreśla, że ten rodzaj muzyki dawniej wywierał na nią bardzo silny wpływ i do dziś chętnie jej słucha. - Pomyślałam, że dlaczego by nie ukazać muzyki grunge w innym świetle, wykonując ją zupełnie innymi środkami wyrazu artystycznego i ekspresji - mówi śpiewaczka operowa.

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>
Piosenkarka dodaje, że słucha bardzo różnych gatunków muzyki. - Uważam, że muzyka jest bezgraniczną przestrzenią wolności, w której wszystkie emocje i odczucia człowieka są wyrażone w całej palecie przeróżnych odcieni i barw. Tak naprawdę każdy może się na tym polu zrealizować - opowiada w rozmowie z Pawłem Sztompke.
Według śpiewaczki cechą wspólną grunge i opery są treści, które dotyczą życia i świata wartości. - Różnicą jest przede wszystkim forma, np. operą rządzą pewne zasady, śpiew operowy zobligowany jest do tego, by przestrzegać techniki wokalnej, opera jest formą teatralną, z monumentalizmem brzmienia oraz orkiestrą. Grunge to zupełnie przeciwstawna forma, muzyka, na którą składają się gitary elektryczne i perkusja, brzmienie czasami jest brudne, jest tu pełna swoboda wypowiedzi artystycznej - mówi piosenkarka.
Anita Rywalska wzięła na warsztat 10 utworów najlepszych zespołów grunge'owych. Do udziału w nagraniach zaprosiła grupę świetnych muzyków, gdzie obok orkiestry symfonicznej stanął gitarzysta Piotr Łukaszewski (muzyk współpracujący m.in. z TSA Evolution, IRA, czy Skywalker).

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Anitą Rywalską, która gościła w "Muzycznej Jedynce". Audycję poprowadził Paweł Sztompke .

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

sm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Natalia Sikora w hołdzie Jimiemu Hendrixowi

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 17:56
- Miałam wiele obaw, pracując nad tą płytą. Jednak dzięki moim fanom i wszystkim ludziom, których spotykam, głęboko wierzę, że słuchaczom jest potrzebne coś, co ma siłę rozdarcia - mówiła w radiowej Jedynce Natalia Sikora, która wydała właśnie album "BWB Experience".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Organek o płycie "Głupi": wierzę w siłę rocka

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 18:39
- Brakowało mi w polskiej muzyce prostego, surowego i wyrazistego grania, bez owijania w bawełnę - powiedział w radiowej Jedynce wokalista, autor tekstów i gitarzysta, którego solowy album ujrzał światło dzienne na początku maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indila: nie chcę, by moja muzyka została zaszufladkowana

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 12:00
- Dużo czasu zabrał mi wybór piosenek na tę płytę. Chciałam, żeby nie były jednorodne, by pokazywały mój indywidualny styl muzyczny - mówi Indila, paryska piosenkarka, debiutująca albumem "Mini World".
rozwiń zwiń