Piosenką Niemena wyśpiewała nagrodę w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 19:25
Jaka muzyka gra w duszy Karoliny Skrzyńskiej, laureatki nagrody "Trąbodzwonnik" w konkursie SuperDebiuty na 51. KFPP w Opolu?
Audio
  • Zachwycający debiut Karoliny Skrzyńskiej (Muzyczna Jedynka)
Karolina Skrzyńska
Karolina SkrzyńskaFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

- Poezja i słowa to rzecz, którą kocham. Jestem molem książkowym, w czasie studiów zaczytywałam się w Leśmianie, Nowaku, może stąd ten świat trochę baśniowy, trochę dawny, przemyka się w w moich tekstach - wyjaśnia Karolina.

Miesiąc Czesława Niemena w "Muzycznej Jedynce" >>>

W zeszłym roku konkurs debiutów opolskiego festiwalu wypełniły piosenki z repertuaru Maryli Rodowicz, a zwyciężyła Natalia Sikora brawurowo wykonując "Konie" . W tym przed młodymi wykonawcami stało jeszcze trudniejsze zadanie - każdy z uczestników koncertu SuperDebiuty miał wykonać wybraną piosenkę Mistrza Czesława Niemena. Główną nagrodę im. Anny Jantar otrzymał Mateusz Ziółko , ale dodatkowa - przyznana przez Fundację im. Czesława Niemena - trafiła do Karoliny Skrzyńskiej , która wykonała utwór "Czas jak rzeka".

- Nagroda "Trąbodzwonnik" to antyrama, w której znajduje się zdjęcie Czesława Niemena z fragmentem jego tekstu, który można też znaleźć na jego ostatniej płycie - wyjaśniła laureatka w "Muzycznej Jedynce" . Młoda wokalistka dziękowała na naszej antenie towarzyszącym jej muzykom i dodała, że festiwal stał się okazją do poznania cudownych osób - Małgorzaty i Natalii Niemen oraz innych debiutantów.

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Artystka nagrała dotychczas jedną płytę - "W oddali" . Krążek jest połączeniem folkowych inspiracji ze słowiańską duszą. Słychać na nim wiele instrumentów, m.in.: cymbały, lirę korbowa, tablę. - Jest tego rzeczywiście sporo, a dzięki temu można kolorować, malować i nie trzeba się ograniczać. Stąd to wszystko pojawiło się na płycie - komentowała w rozmowie ze Zbigniewem Krajewskim.

MUZYKA w radiowej Jedynce >>

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Karolina Skrzyńska mówiła także o współpracy ze znanymi muzykami.

sm/asz

Zobacz więcej na temat: folk MUZYKA Opole Opole 2014

Czytaj także

Natalia Niemen: tata nie był odtwórcą, nie był tylko wokalistą

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 21:00
- Ja go nazywam kompozytorem i poetą, który przy okazji wykonywał wokalnie i instrumentalnie swoje pomysły. Tata był czasami nawet załamany tym, że ludzie nie chcą poznać jego dojrzałej myśli muzyczno-poetyckiej. Włożył ogrom pracy, poświęcił masę zdrowia, by stworzyć płytę "spodchmurykapelusza" - powiedziała Natalia Niemen w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodek Pawlik: Grammy to skokowy wzrost zainteresowania

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 06:32
- Jest to dar losu, który będę się starał wykorzystać - mówi o zdobyciu nagrody Grammy Włodek Pawlik. Po otrzymaniu amerykańskiego wyróżnienia, muzyk od razu dostał wiele propozycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Honorowy Złoty Mikrofon dla Edyty Geppert!

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 11:58
"Za postawę wobec sztuki i słuchacza, która pozostaje symbolem tego, co najbardziej szlachetne i najpiękniejsze w muzyce rozrywkowej" - tak uzasadniono przyznanie wyróżnienia Polskiego Radia znakomitej piosenkarce. Edyta Geppert odebrała nagrodę podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mercury, Disney, U2 - nie tylko oni związali się z operą

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 19:00
Kiedy Barcelona została wybrana na gospodarza letnich igrzysk olimpijskich, o napisanie przewodniej piosenki poproszony został lider grupy Queen Freddie Mercury. Do współpracy zaprosił pochodzącą z tego miasta sopranistkę Montserrat Caballé.
rozwiń zwiń