"Cygańskie Dni" - kulturalne święto w mieście Papuszy i Edwarda Dębickiego

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 11:57
- Papusza była ciotką mojego taty. Żyli w jednym taborze, który osiadł w Gorzowie, bo mój tata chciał iść do szkoły muzycznej - mówił w "Muzycznej Jedynce" Manuel Dębicki. W tym właśnie mieście już od 26 lat odbywają się Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich "Romane Dyvesa".
Audio
  • Manuel Dębicki o XXVI Międzynarodowych Spotkaniach Zespołów Cygańskich "Romane Dyvesa" (Muzyczna Jedynka)
Artyści Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno
Artyści Cygańskiego Teatru Muzycznego "Terno" Foto: Arkadiusz Sikorski/ mat. promocyjne/oficjalna strona teatru

"Cygańskie Dni", które w tym roku odbędą się już po raz 26., to prawdziwe święto miłośników muzyki cygańskiej i jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie popularyzujących kulturę cygańską.

- Folklor cygański jest piękny, bogaty i różnorodny. I bardzo różni się od tego, co często teraz jest pokazywane, a co ja nazywam cyganopolo - mówił w Jedynce Manuel Dębicki , syn wybitnego kompozytora muzyki cygańskiej Edwarda Dębickiego. To właśnie ten poeta i akordeonista wraz z żoną powołał do istnienia festiwal, który odbywa się w Gorzowie Wielkopolskim.

Edward
Edward Dębicki

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Z powojenną historią miasta nierozerwalnie związany jest żywot kilku artystycznych rodzin cygańskich, m.in. Dębickich, Wajsów, Krzyżanowskich, Siwaków, Zielińskich, Jaworskich, które wydały wielu znanych na całym świecie twórców kultury cygańskiej. W Gorzowie żyła i tworzyła najwybitniejsza poetka cygańska - Bronisława Wajs Papusza . Tu też istnieje Cygański Teatr Muzyczny "Terno" oraz organizujące festiwal Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy.

Życie Papuszy - historia przypadku i tęsknoty >>

Edward Dębicki, który założył obie te instytucje, jest współtwórcą scenariuszy i muzyki filmowej oraz kompozytorem. Napisał m.in. muzykę do piosenki "Idź swoją drogą" (sł. Jonasz Kofta), którą Edyta Geppert zdobyła Grand Prix Festiwalu w Opolu w 1995 roku.

MUZYKA w radiowej Jedynce >>

W tym roku XXVI "Cygańskie Dni" odbędą się w dniach 11-12 lipca. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Paweł Sztompke.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz/jp)

Zobacz więcej na temat: Cyganie MUZYKA Papusza

Czytaj także

Życie Papuszy - historia przypadku i tęsknoty

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 15:13
- Gdyby Jerzy Ficowski nie trafił do taboru uciekając w 1949 roku przed ubekami, gdyby nie spotkał Papuszy, gdyby nie namówił jej do pisania, nie znalibyśmy jej. A on ją później za to przepraszał - mówi reporterka Angelika Kuźniak, autorka książki "Papusza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Krauze o filmie "Papusza": musieliśmy spłacić dług Cyganom

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 17:01
- Cyganie zapłacili największą cenę podczas wojny. Proporcjonalnie zginęło ich najwięcej ze wszystkich narodowości. W kinie nie ma o tym śladu. Nakreśliliśmy dość epicki obraz. Była okazja spojrzenia na Romów inaczej. Traktując ich jako naród, a nie folklor - powiedział Krzysztof Krauze o filmie "Papusza" w rozmowie z Joanną Sławińską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krauze: na świecie jest więcej Papusz i Nikiforów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 14:00
- Trzeba otworzyć serce, uszy, oczy, zobaczyć sztukę gdzieś pomiędzy oficjalnymi wydawnictwami, galeriami - uważa Krzysztof Krauze. - Środowisko twórców zbyt mało angażuje się w sprawy społeczne - dodaje Joanna Kos-Krauze. Te dwa wątki spróbowali połączyć w filmie "Papusza", który 15 listopada wchodzi na ekrany polskich kin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pawluśkiewicz: moją ambicją było podążanie frazą poetycką Papuszy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 20:00
Na tegorocznym festiwalu w Gdyni Jan Kanty Pawluśkiewicz otrzymał nagrodę za muzykę do filmu "Papusza". Poemat symfoniczny "Harfy Papuszy" ukazał się właśnie na płycie w ramach antologii muzyki kompozytora wydawanej przez Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół Romanca łączy siły z artystami operowo-operetkowymi

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 14:28
W widowisku "Romanca Operowo" biorą udział znani śpiewacy: Alicja Węgorzewska, Sylwia Lorens i Leszek Świdziński. Oprócz tradycyjnych utworów romskich zostały w nim zaprezentowane dzieła muzyki klasycznej inspirowane tradycją i twórczością Romów.
rozwiń zwiń