Lepsze wrogiem dobrego? Elektryczne Gitary udowadniają, że to nieprawda

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 07:56
- Te stare interpretacje strasznie mnie uwierały. Ogromnie się cieszę, że mogłem to zaśpiewać jeszcze raz - mówił w Jedynce Kuba Sienkiewicz o płycie Elektrycznych Gitar pt. "Stare jak nowe. 25 przebojów na 25-lecie".
Audio
  • Elektryczne Gitary o płycie "Stare jak nowe. 25 przebojów na 25-lecie" (Muzyczna Jedynka)
Kuba Sienkiewicz z zespołu Elektryczne Gitary
Kuba Sienkiewicz z zespołu Elektryczne GitaryFoto: Wojciech Kusiński/PR

Dwupłytowy album ukazał się z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia zespołu. Jego współzałożyciele: Kuba Sienkiewicz i Piotr Łojek znali się i muzykowali razem już w czasach szkolnych, ale za datę powstania Elektrycznych Gitar przyjmuje się rok 1989, bo właśnie wtedy zaczęli używać tej nazwy.

MUZYKA w radiowej Jedynce >>>

- Świadomość, że nie ma wolnego słowa w Polsce bardzo mocno ograniczała nam możliwość, ale i chęć do działania. W związku z tym, gdy sytuacja polityczna się zmieniła, zaczęliśmy działać. Historia zespołu jest więc równoległa z historią nowej Polski - tłumaczył w "Muzycznej Jedynce" Piotr Łojek, basista grupy.

"Stare jak nowe. 25 przebojów na 25-lecie" to dwupłytowy album z 25 największymi przebojami Elektrycznych Gitar, w większości zagranymi na nowo. - Selekcja była trudna. Równie dobrze moglibyśmy wskazać 25 innych piosenek, równie ważnych i dobrze odbieranych przez widownię. Na płycie jest wiele rekonstrukcji wczesnych utworów. Chcieliśmy lepiej je wykonać, ale przy użyciu starych aranżacji - podkreślał Kuba Sienkiewicz, wokalista i gitarzysta zespołu.

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Najnowsza płyta Elektrycznych Gitar ukazała się zarówno na kompakcie, jak i na winylu. Specjalnie z myślą o tym wydawnictwie powstał również teledysk do jednego z największych przebojów zespołu - piosenki "Dzieci wybiegły".

A już w pierwszej połowie 2015 roku ukazać ma się płyta z premierowym materiałem znanej grupy. Jak przebiegają pracę nad nią - dowiesz się z nagrania audycji.

Rozmawiała Iza Żukowska.

pg/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kuba Sienkiewicz: lubię piosenki pisane obecnie

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 17:09
Lider zespołu Elektryczne gitary przyznał, że woli grać nowe piosenki, a jeśli ma grać stare to w nowych opracowaniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sienkiewicz: powinienem wybrać. Jak Komeda

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 16:13
- Szukałem środka między pracą lekarza i muzyka, nie umiałem zrezygnować z jednego ani drugiego, ale tak się nie powinno robić. Ostrzegam wszystkich. Ja walczyłem do końca, ale to był błąd - przyznaje Kuba Sienkiewicz (Elektryczne Gitary).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez tajemnic: Kuba Sienkiewicz ujawnia przepis na dobrą piosenkę

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 16:06
Jego zdaniem najlepsze utwory rodzą się w jednej chwili - w tym samym momencie pojawia się pomysł na tekst, interpretację i melodię. - Te wysiedziane i wymęczone najczęściej lądują w koszu na śmieci - powiedział lider Elektrycznych Gitar w Jedynkowym cyklu "Bez Tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuba Sienkiewicz jako Piotruś Pan? "Pasowałoby to do mnie"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 09:00
- Piosenka "Nie urosnę" pokazuje życie z perspektywy małego dziecka, które obserwuje świat dorosłych i nie chce się zestarzeć. Jeśli na to przystanie, wejdzie w świat, który budzi w nim grozę - opowiadał lider Elektrycznych Gitar w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń