Laibach prezentuje pełną historię Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 15:22
- Na tę mini płytę składają się 3 utwory: "Warszawskie dzieci”, piosenka bojowników getta warszawskiego i jeden z przebojów granych przez radio niemieckie w 1944 roku - mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Audio
  • Marek Horodniczy i Krzysztof Dudek o płycie zespołu Laibach pt. 1 VIII 1944 Warszawa (Muzyczna Jedynka)
Marek Horodniczy prezentuje płytę 1 VIII 1944 Warszawa
Marek Horodniczy prezentuje płytę "1 VIII 1944 Warszawa"Foto: Wojciech Kusiński/PR

Nakładem tej instytucji ukazała się płyta "1 VIII 1944 Warszawa" zespołu Laibach, legendy muzyki industrialnej. Zespół powstał w Słowenii, ale w swojej twórczości najczęściej posługuje się językiem niemieckim ("Laibach" to po niemiecku stolica Słowenii - Lublana).

- To nie jest tylko i wyłącznie zespół muzyczny. To filar szerszego środowiska artystycznego w Słowenii, które od początku lat 80. za przedmiot swych rozważań brało historię i rozmaite ideologie totalitarne i stosując różne taktyki artystyczne próbowało się z tymi ideologiami mierzyć. Dlatego w kontekście tej płyty w sposób zupełnie naturalny pomyślałem właśnie o zespole Laibach - tłumaczył w "Muzycznej Jedynce" Marek Horodniczy, pomysłodawca projektu Narodowego Centrum Kultury.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

Jak dodał, przystępując do pracy nad płytą "1 VIII 1944 Warszawa" wiedza muzyków Laibach na temat Powstania Warszawskiego była duża. - Historia jest dla nich bardzo ważna, w szczególności historia II wojny światowej - podkreślał Horodniczy.

Przedstawiciele NCK liczą, że zaangażowanie się znanego zespołu w projekt "rozsławi" Powstanie Warszawskie poza granicami Polski. - Uważam, że mamy problem z dotarciem do cudzoziemców jeśli chodzi o naszą historię. Przy kolejnych rocznicach okazuje się, że świat tak naprawdę niewiele o niej wie. W moim przekonaniu język kultury jest tym sposobem, który najlepsze dotrze do świadomości cudzoziemców. Dlatego tak cieszę się z zaproszenia zespołu Laibach i efektu, który przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania - stwierdził Krzysztof Dudek.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl >>>

Do piosenki "Warszawskie dzieci" powstaje również teledysk z fragmentami filmu Jana Komasy "Miasto 44". Premierowe wykonanie materiału z płyty Laibach o Powstaniu Warszawskim będzie miało miejsce 4 października podczas Festiwalu Soundedit w Łodzi.

Rozmawiał Zbigniew Zegler.

pg/ag

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
SROCZKA762014-07-27 21:27 Zgłoś
Prawda Panowie, zgadzam sie w 101%. Pozdrowienia dla Zbyszka, bylismy razem na 'zamknietym' koncercie Rammstein w Knaack Studio w Berlinie w 2004!!! :-) ....swietna imprezka!!! :-)
SROCZKA762014-07-27 21:14 Zgłoś
Prawda Panowie, zgadzam sie w 101% . Pozdrowienia dla Zbyszka, bylismy razem na 'zamknietym; koncercie grupy RAMMSTEIN w Kaack Studio w Berlinie w 2004!!! :-) ...swietna imprezka heeh, jest co wspominac!!!!

Czytaj także

Zobaczyć Powstanie Warszawskie: zamknij oczy, włącz dźwięk, przenieś się w czasie

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 12:50
- Nie zawsze o powstaniu mówi się aż tak wiele, by można było dzień po dniu poznać to, co działo się na ulicach miasta w 1944 roku. Słuchaczom zaproponowaliśmy formę, która pozwala przenieść się do Warszawy z tego czasu - o dźwiękowym Kalendarium Powstania Warszawskiego opowiada w Jedynce Edyta Poźniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współautor "Kalendarium Powstania Warszawskiego": to opowieść przez pryzmat emocji

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 18:25
- Uświadomiliśmy sobie, że szkoda opowiadać tylko o faktach - mówili w radiowej Jedynce Edyta Poźniak i Witold Banach z Informacyjnej Agencji Radiowej, którzy we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyli 66 niepowtarzalnych, dwuminutowych audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego - nowy cykl Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 10:44
Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego na antenie Jedynki można słuchać wspomnień uczestników i dowiedzieć się, jak miejsca, w których toczyły się walki, wyglądają współcześnie. Pierwszy odcinek cyklu "Radiowa Mapy Powstania Warszawskiego" poświęcony był Śródmieściu Południowemu.
rozwiń zwiń