X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska transformacja z perspektywy łóżka

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 21:00
- "Z łóżka powstałeś" to opowieść o typowym Polaku, który nagle został wrzucony w inny czas, w inne realia. I na szczęście jakoś się w tym odnalazł - mówi Bartosz Konopka, reżyser i współscenarzysta filmu, który pokazywany jest w Konkursie Polskie Filmy Krótkometrażowe festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty.
Audio
  • Bartosz Konopka o filmie "Z łóżka powstałeś" (Aktualności kulturalne/Muzyczna Jedynka)
Aleksandra Grzelak i Paweł Domagała na planie filmu Z łóżka powstałeś
Aleksandra Grzelak i Paweł Domagała na planie filmu "Z łóżka powstałeś"Foto: mat. promocyjne Otter Films

Bohater filmu - B. (w tej roli Paweł Domagała) łóżkami zajmował się już w PRL-u. Po zamknięciu fabryki żona organizuje mu handel z łóżka polowego, ale zamiast sprzedać towar, spienięża "polówkę". W końcu otwiera własny biznes, przeżywa zawodowe sukcesy i osobiste porażki. Ale w 20 scenach, z których składa się "Z łóżka powstałeś", twórcy pokazali nie tylko życie konkretnego stolarza meblowego. - Staraliśmy się w filmie umieścić obserwacje i sytuacje, które znamy. Po emisji ojciec kolegi gorzko powiedział, że to niemal jego historia, że do dziś spłaca tamte długi - opowiada reżyser w rozmowie z Joanną Sławińską.

Łóżko polowe stanowi prosty rekwizyt, który kojarzy się z latami 90. - obecny w wielu domach i na każdym bazarze - ale pozwala też pokazać okres najnowszej historii Polski z nieznanej dotąd - ciepłej perspektywy. - Miesza się tu sfera intymna i ogólnospołeczna. Ciekawy jest też mechanizm, że nasz bohater nie nakręca swoich działań, wiele dzieje się poza nim - mówi Bartosz Konopka w Jedynce.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Współautorem scenariusza jest Michał Ogórek , dzięki któremu obraz podszyty jest humorem i absurdem. - Michał pilnował, by wszystko budowane było wokół tego głównego motywu. Wszystkie głębokie teksty są tak naprawdę tekstami o łóżku, o spaniu, o wstawaniu. Z tego można czerpać metafory i z tego czytamy szerszą historię - wyjaśnia Konopka.

Jak przystało na kompilację lat 90 i 2000 w jednej z ról pojawia się sam... profesor Leszek Balcerowicz. W role głównych bohaterów wcielili się Paweł Domagała i Aleksandra Grzelak.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Dlaczego reżyser lubi przyglądać się pewnym sprawom z zewnątrz? Co ciekawego zaobserwował na tegorocznych Nowych Horyzontach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu potrwa do 3 sierpnia.

(asz/jp)

Komentarze1
aby dodać komentarz
ewu812014-07-30 11:42 Zgłoś
bardzo dobry film, polecam

Czytaj także

Maria Sadowska i wybory okrutne: na starość wybrałabym film

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2014 17:21
- Zawsze marzyłam o tym, by robić filmy i śpiewać. Zaczęłam od muzyki, ale już jako dziecko w programie telewizyjnym robiłam swoje pierwsze teledyski. Później zauważyłam, że moje życie układa się cyklami: filmowy, muzyczny, filmowy... - opowiadała Maria Sadowska w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piłkarski poker 2" w kinach? Janusz Zaorski: byłoby o czym opowiadać

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 12:00
- Tam, gdzie są wielkie pieniądze muszą być przekręty, a w piłce nożnej ich nie brakuje - powiedział w radiowej Jedynce reżyser. Twórca klasycznej polskiej komedii pt. "Piłkarski poker”, której akcja rozgrywa się w środowisku piłkarskim nie wykluczył, że powstanie jej kontynuacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Mucha: jestem jak lekarstwo

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 12:00
- Wygląda na to, że gram rzadko, ale u odważnych i wielkich reżyserów. Tych, którzy sięgają po mnie wtedy, kiedy rzeczywiście jestem potrzebna. Niezależnie, czy jest to film historyczny, film wizjonera czy komedia. Jestem jak lekarstwo, dozowana w małym ilościach, ale za to skuteczna - mówi w rozmowie z Joanną Sławińską Anna Mucha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski operator nagrodzony. Wkrótce na planie spotka się ze Spielbergiem i Hanksem

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 17:30
Bartosz Nalazek, asystent dwukrotnego laureata Oscara Janusza Kamińskiego, znalazł się wśród 8 osób nagrodzonych Emerging Cinematographer Awards, które Międzynarodowa Gildia Operatorów przyznaje najbardziej obiecującym operatorom filmowym.
rozwiń zwiń