Warszawa da się lubić. Najpiękniejsze piosenki o stolicy na jednym albumie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 15:52
- Cudownie, że nasza tożsamość, Warszawa i tematyka związana z tym miejscem znalazła odbicie w muzyce i sercach tylu twórców - opowiada piosenkarka Danuta Stankiewicz o dwupłytowym albumie "Warszawa da się lubić".
Audio
  • Danuta Stankiewicz o płycie "Warszawa da się lubić" (Muzyczna Jedynka)
Danuta Stankiewicz w radiowej Jedynce. Dwie piosenki z jej repertuaru znalazły się na składance Warszawa da się lubić
Danuta Stankiewicz w radiowej Jedynce. Dwie piosenki z jej repertuaru znalazły się na składance "Warszawa da się lubić"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Rodzice Danuty Stankiewicz walczyli i przeżyli Powstanie Warszawskie. - Ten dzień jest dla mnie szczególny - mówiła piosenkarka 1 sierpnia w "Muzycznej Jedynce" - choć rodzicom trudno jest o tych sprawach mówić.

Wokalistka, która otrzymała m.in. odznaczenie "Zasłużony dla Warszawy", podkreśla, że sprawy stolicy są jej bliskie, a wyraz swej miłości do miasta daje w muzyce. Kilka lat temu przygotowała całą płytę poświęconą Warszawie, a w tym roku jej piosenki znalazły się na składance "Warszawa da się lubić". - Cudownie na tej płycie pokazany jest przekrój różnych artystów, kompozytorów i autorów tekstów, którzy tworzyli przed wojną, w czasie wojny i po wojnie - mówiła w rozmowie z Izą Żukowską.

70. rocznica Powstania Warszawskiego w Jedynce >>>

Danuta Stankiewicz dodaje, że o Warszawie mówią nie tylko piosenki dla dorosłych. Jej "Piosenka o warszawskiej Syrence" odnosi się do legendy i jest jednym z elementów troski o kulturową tożsamość, która dla piosenkarki ma duże znaczenie.

Kiedy Danuta Stankiewicz zdecydowała się śpiewać piosenki o tematyce żydowskiej? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Powstanie Warszawskie na płytach - wejdź na sklep.polskieradio.pl >>>

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz, ac)

Czytaj także

Jan Komasa: "Miasto 44" to kino drogi

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 17:39
- Opowiadamy historię zgrupowania "Radosław". Ci powstańcy nie bronili jednej twierdzy, tylko szli od Woli, przez Stare Miasto, kanałami do Śródmieścia, a potem część na Czerniaków, a część na Mokotów. My skupiamy się na Czerniakowie, gdy już właściwie trwa apokalipsa - mówił w Jedynce reżyser filmu "Miasto 44".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapamiętać Powstanie Warszawskie . "Ta muzyka otwiera serce i pozwala się zatrzymać"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 16:38
- To nie jest płyta na tę konkretną - 70. rocznicę. Ta muzyka wykracza poza lata i sezony, bardzo bym chciał, by sięgali po nią młodzi ludzie - powiedział w Jedynce Igor "Ygor" Przebindowski, autor projektu muzycznego "Powidoki Powstania Warszawskiego".
rozwiń zwiń