Irena Santor: kocham Warszawę czułą, tkliwą miłością

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 18:11
- Jestem związana z tym miastem całym moim sercem, choć się w nim nie urodziłam. Wszystkiego o przedwojennej Warszawie dowiedziałam od moich krewnych, którzy tutaj mieszkali. To dzięki nim zanotowałam w pamięci wiele z tamtego nastroju - mówiła w Jedynce Irena Santor o płycie "Warszawa da się lubić".
Audio
  • Irena Santor o płycie "Warszawa da się lubić" (Muzyczna Jedynka)
Irena Santor opowiadała w Jedynce o płycie Warszawa da się lubić
Irena Santor opowiadała w Jedynce o płycie "Warszawa da się lubić"Foto: Wojciech Kusiński/PR

Dwupłytowa składanka ukazała się pod koniec lipca. Irena Santor wykonuje na niej piosenkę "Jak przygoda, to tylko w Warszawie". To utwór szczególny dla tej artystki. Po raz pierwszy zaśpiewała go w filmie "Przygoda na Mariensztacie" z 1953 roku.

"Delicje z Podwieczorków przy mikrofonie" - do kupienia w sklepie Polskiego Radia >>>

- Gdy miałam próby, to byłam bardzo speszona faktem, że muszę to nagrywać z aktorem - podziwianym przez mnie Tadeuszem Schmidtem, który kreował główną postać w filmie. Podobało mi się, że ta piosenka jest taka "przylepna", że w trafny sposób tłumaczy dlaczego ci, którzy przyjeżdżali do Warszawy, zakochiwali się w tym mieście - tłumaczyła w "Muzycznej Jedynce" Irena Santor.

W swoim repertuarze piosenkarka ma wiele utworów o Warszawie ("Kamienne schodki", "Maleńki znak"). - Ilekroć śpiewam te piosenki, to czuję, że publiczność przyjmuje je nie tylko z zainteresowaniem, ale też z czułością i serdecznością. To jest dowód na to, że swego czasu rzeczywiście cały naród odbudowywał swą stolicę - podkreślała Irena Santor.

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Pierwsze wspomnienie artystki na temat Warszawy związane jest właśnie z powojennymi gruzami. - Był 1951 rok. Wylądowałam na Dworcu Głównym jadąc z Polanicy Zdroju do Karolina, gdzie siedzibę miał zespół Mazowsze. Musiałam przedostać się na Nowogrodzką, skąd odchodziła podmiejska kolejka. To był obraz jakiego się nie zapomina. Wszędzie widać było hałdy gruzów, przez które przeskakiwali ludzie - opowiadała rozmówczyni Marii Szabłowskiej.

Na albumie "Warszawa da się lubić" znalazły się zarówno utwory wykonywane przez artystów przedwojennych (Tadeusz Faliszewski, Mieczysław Fogg), starszego (Jerzy Połomski, Bohdan Łazuka) i średniego pokolenia (T.Love, Lady Pank), jak i współczesnych (Pustki, hip-hopowy Fenomen).

pg/mp

Czytaj także

Diamentowy Mikrofon dla Ireny Santor

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2013 21:55
Zakończył się 50. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Podczas Gali Jubileuszowej "Opole! Kocham Cię!" Irena Santor otrzymała prestiżową nagrodę Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Santor - Delicje z Podwieczorków przy mikrofonie (3CD)

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 15:01
„Podwieczorek przy mikrofonie” był niezwykle popularną satyryczną audycją nadawaną w 1 Programie Polskiego Radia w drugiej połowie lat 50 oraz w latach 60 i 70 utrzymaną w konwencji kabaretu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Santor: Mazowsze otworzyło mi horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 19:50
Wielka dama polskiej piosenki przyznaje, że dopiero dzięki przyjęciu jej do zespołu Mazowsze stała się piosenkarką. Wcześniej nie umiała nawet zapisać melodii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Santor parę lat szukała jednego, zagubionego taktu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 20:30
Trudno przewidzieć gusta publiczności. Piosenki, które według ich twórców powinny być przebojami pozostają w zapomnieniu, a przebojami stają się utwory przez autorów lekceważone. Spotkała się z tym również Irena Santor.
rozwiń zwiń