Czesław Niemen - kariera uparciucha wbrew systemowi

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 16:06
- Był niezależny, cały czas robił coś wbrew władzy. Myśleli, że go kupią, dadzą mu nagrodę i będzie posłuszny. A on cały czas im robił jakiś numer - o wybitnym kompozytorze i wokaliście mówił w Jedynce Krzysztof Magowski, reżyser filmu biograficznego "Sen o Warszawie".
Audio
  • Krzysztof Magowski o spotkaniu z Czesławem Niemenem i filmie "Sen o Warszawie" (Aktualności Kulturalne/Muzyczna Jedynka)
Czesław Niemen. Kadr z filmu Sen o Warszawie w reż. Krzysztofa Magowskiego
Czesław Niemen. Kadr z filmu "Sen o Warszawie" w reż. Krzysztofa MagowskiegoFoto: mat. prasowe

Dziesięć lat po śmierci Czesława Niemena powstał pierwszy pełnometrażowy film o życiu charyzmatycznego artysty "Sen o Warszawie". Sylwetka multiinstrumentalisty i poety ukazana została na tle meandrów polityki kulturalnej PRL, odpowiedzialnej za zmienne losy jego kariery i recepcji jego twórczości w zależności od sympatii ówczesnych władz i krytyki.

Miesiąc Czesława Niemena w radiowej Jedynce - wszystkie audycje >>>

- Niemen wrócił do Polski ze Starych Wasiliszek w ramach ostatniej akcji repatriacyjnej w 1958 roku. Zaciągał, miał kłopot z polską artykulacją, nie znał panujących tu stosunków. I ten człowiek zaczyna walczyć o siebie, sam się stwarza - podkreśla Krzysztof Magowski, gość festiwalu Dwa Brzegi 2014, który odbywa się pod patronatem radiowej Jedynki.

Sukces, jaki odniósł, szczególnie po wyśpiewaniu w Opolu piosenki "Dziwny jest ten świat", nie podobał się władzy. Odważny i wszechstronny w swojej twórczości artysta, który miał okazję oglądać życie na Zachodzie, a w swoich tekstach pisał o sprawach najważniejszych, dla komunistycznego systemu był zwyczajnie niebezpieczny. Nie bez powodu odmówiono mu licencji "zawodowego muzyka", skłócono z popieraną przez niego Solidarnością i przygotowano ośmieszający dokument "Sukces". - Takich przykładów podaję więcej. Wokół niego była grupa dziwnych ludzi, która na niego donosiła - dodaje reżyser i scenarzysta w rozmowie z Joanną Sławińską.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Dziś już wiemy, że prześladowania na nic się nie zdały. Niemen był artystą wszech czasów, który po śmierci doczekał się już wielu pomników, festiwalu swojego imienia, a grono fanów jego twórczości wciąż rośnie, choć ci najmłodsi nigdy nie słyszeli go na żywo. - Dziesięć lat upłynęło od jego śmierci, a my wciąż śpiewamy te piosenki. Mają po 30, 40 lat, a oparły się próbie czasu, mają więc w sobie coś magicznego, że ludzie je powtarzają - uważa Magowski.

Dlaczego w filmie zabrakło relacji wdowy po Czesławie Niemenie Małgorzaty? Co na temat artysty Krzysztof Magowski znalazł w Instytucie Pamięci Narodowej i jakie znaczenie ma w filmie wątek poszukiwania małej ojczyzny? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadziła Joanna Sławińska.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

(asz/kul)

Czytaj także

Czesław Niemen: moim nauczycielem był Ray Charles

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 11:14
- Interesowałem się głównie bluesem oraz rhythm and bluesem. Ray Charles był najbardziej znaczącym przedstawicielem, jeśli chodzi o te gatunki muzyki - mówił o swoich muzycznych fascynacjach Czesław Niemen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dąb Czesława Niemena stał się częścią Lasu Kultury!

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 14:41
- Bywam przeciwniczką różnych projektów pomników, bo zwyczajnie coś może mi się podobać mniej lub bardziej. Natomiast drzewa są w zgodzie z upodobaniami nas wszystkich - mówiła w radiowej Jedynce Małgorzata Niemen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Kulig - zarażona Niemenem, zakochana w Jakubczak

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014 23:03
- Niektórzy mówią, że jestem bardzo staroświecka. Ale ja po prostu lubię tych utworów słuchać - powiedziała w Jedynce Joanna Kulig prezentując piosenki artystów, których ceni szczególnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natalia Niemen: tata czuł się więźniem pięciu szlagierów

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 17:52
- Marzyło mu się i mnie się marzy, żeby jego późniejsza twórczość była wszem i wobec znana i to staramy się czynić - mówiła w radiowej Jedynce córka Czesława Niemena, która na festiwalu w Opolu wystąpi w koncercie "SuperDebiuty z Niemenem - świat nie zginie dzięki nim".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Serafińska nie ma odwagi nagrać utworów Czesława Niemena

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 16:22
Kiedy myśli o stolicy, to od razu chciałaby zanucić przebój Czesława Niemena "Sen o Warszawie". Przyznaje, że marzy o nagraniu piosenek Niemena, ale jeszcze nie ma odwagi by to zrobić.
rozwiń zwiń