Przebój na Lato. Miejscovi "Dziewczynę mieć ładną"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 21:30
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki w niedzielę 17 sierpnia w "Lecie z Radiem" ok. godz. 11.10, w "Niedzieli z Jedynką" ok. godz. 14.10, w "Lecie z Radiem Extra" ok. godz. 17.10 i 21.15.
Przebój na Lato. Miejscovi Dziewczynę mieć ładną
Foto: mat. promocyjne

W niedzielę proponujemy słuchaczom piosenkę, która kandyduje do tytułu Jedynkowego Przeboju Wakacji. Utwór nosi tytuł "Dziewczynę mieć ładną”. Wykonują go Miejscovi.

Formację Miejscovi utworzyli muzycy znani do niedawna z zespołu The Boogie Town: Ula Rembalska – śpiew i Bartek Mieszkuniec – gitara i wszystkie pozostałe instrumenty. Zyskali popularność dzięki "Emily" i otrzymali nominację do Fryderyka w kategorii debiut roku.

Miejscovi to współczesne spojrzenie na dawne polskie melodie, inspiracja duchem muzyki ludowej, ale ujęta w nowoczesną produkcję muzyczną.

Ula i Bartek opowiadają o genezie nowego pomysłu: "Nie dzielimy muzyki na gatunki i style. Nie ma ona dla nas wytyczonych granic ani barier. Muzykę traktujemy jako sposób wyrażania siebie, swoich przemyśleń i pragnień. Dlatego też gdy dwa lata temu zrodziła się w naszych głowach chęć stworzenia czegoś innego, co pozwoliłoby nam wyrazić swoją tęsknotę za czymś naturalnym, dzikim, szalonym i niepoukładanym, nie dającym się zamknąć w ramy, sięgnęliśmy po polską muzykę ludową. Studiowaliśmy ją na różne sposoby. Zarówno czytając Oskara Kolberga czy słuchając starych nagrań zebranych w archiwach Polskiego Radia czy ISPAN, jak i jeżdżąc do ludowych muzykantów, żeby posłuchać ich gry na żywo. Muzyka ta otworzyła przed nami nowe horyzonty i zabrała nas w miejsca do tej pory nieznane. Postanowiliśmy stworzyć Miejscovych - coś co okazało się być połączeniem brzmień tradycyjnych i współczesnych. Pisaliśmy nowe, autorskie piosenki, w oparciu o autentyczne polskie melodie ludowe, tak by połączyć nasz styl z oryginalnym brzmieniem muzyki tradycyjnej. To samo tyczy się tekstów i używanego w nich języka, który jest inspirowany dawniejszym słownictwem. Słowa odwołują się do tematyki uniwersalnej, aktualnej wtedy, jak i dziś”.

Duet kończy właśnie prace nad pełnowymiarowym albumem, który zapowiada piosenka "Dziewczynę mieć ładną".

mat.promocyjne

Zobacz więcej na temat: Przebój na Lato