Bartłomiej Topa: "Karbala" to historia bohatera, który był zapomniany

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 22:00
- Pierwowzorem tej postaci jest Grzegorz Kaliciak, dowódca brygady rozpoznawczej w Iraku. Ma swoich 40 żołnierzy i chce ich żywych przywieźć do kraju - o roli w filmie "Karbala" opowiada aktor Bartłomiej Topa.
Audio
  • Bartłomiej Topa o pracy na planach filmów "Karbala" i "Obce niebo" (Aktualności kulturalne/Muzyczna Jedynka)
Bartłomiej Topa na planie filmu  Karbala w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza
Bartłomiej Topa na planie filmu "Karbala” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza Foto: PAP/Tomasz Gzell

Pełnometrażowy film fabularny według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza pokazuje prawdziwą historię polskich żołnierzy II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. W kwietniu 2004 roku polska kompania pod dowództwem kpt. Grzegorza Kaliciaka, wspierana przez żołnierzy bułgarskich broniła ratusza w Karbali przed bojownikami szyickiego przywódcy Muktady al-Sadra i al-Kaidy. - Walki toczą się przez cztery dni i cztery noce, są zwycięskie i wracamy żywi do Polski - mówi Bartłomiej Topa, który wciela się w rolę polskiego dowódcy. Ekipa zakończyła już zdjęcia na terenie Polski, przed filmowcami jeszcze plan zagraniczny.

CZYTAJ TAKŻE - Bartłomiej Topa: wolę milczeć, ale trzaśnięcie drzwiami bywa konieczne >>

Premiera "Karbali" nie jest jeszcze znana, ale polscy widzowie już wkrótce będą mieli okazję zobaczyć Bartłomieja Topę na małym ekranie. W październiku nowy polski serial "Wataha" pokaże stacja HBO. - Będzie sześć odcinków. Gram pogranicznika razem z Lechem Lichota, Magdą Popławską, Olą Popławską, Andrzejem Zielińskim i Marianem Dziędzielem. Spędziliśmy parę ładnych miesięcy w Bieszczadach, absolutnie unikalnej polskiej krainie - opowiada aktor.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Topa nie próżnuje, gra często, pracuje jednocześnie nad kilkoma projektami. Najnowszy, do którego zdjęcia dopiero się rozpoczęły, to "Obce niebo" - psychologiczny thriller Dariusza Gajewskiego. Jak wygląda praca nad rolą ojca, któremu odebrano dziecko i czy miejsce akcji, którym jest Szwecja, ma znaczenie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadziła Joanna Sławińska.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

(asz, pg)

Czytaj także

Bartłomiej Topa: wolę milczeć, ale trzaśnięcie drzwiami bywa konieczne

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 18:49
- Czasami z milczenia może wynikać coś, czego nie da przekrzykiwanie się i jeszcze głośniejsze trzaskanie drzwiami. Ale i ono bywa konieczne, by nas obudzić i skłonić do refleksji - o znaczeniu zaangażowania w życiu filmowym i społecznym Bartłomiej Topa mówił w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Mikulski nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 07:50
Aktor zmarł w wieku 85 lat. Przypominamy audycję z jego udziałem, w której Stanisław Mikulski żartował, że po tylu latach musiał zaprzyjaźnić się z Klossem. Rola szpiega w niemieckim mundurze była rolą jego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Buczkowski: nie ma dziś takich seriali jak "Dom"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 09:30
- "Dom" był robiony według starej polskiej szkoły. Ja jestem szczególnie wdzięczny, bo postać Heniutka Lermaszewskiego Andrzej Mularczyk z Jurkiem Janickim wymyślili specjalnie dla mnie - opowiadał w Jedynce aktor Zbigniew Buczkowski.
rozwiń zwiń