II Festiwal Twórczości Młynarskiego. "Ludzie szukają inteligentnej rozrywki"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 15:37
W październiku odbędzie się w Gdańsku II Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego. Dyrektor festiwalu, Jacek Bończyk, mówił w Jedynce o coraz większym rozmachu tej imprezy.
Audio
  • Jacek Bończyk o II Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego (Muzyczna Jedynka)
II Festiwal Twórczości Młynarskiego. Ludzie szukają inteligentnej rozrywki
Foto: W. Kusiński/PR

Jak poinformował w "Muzycznej Jedynce" Jacek Bończyk, właśnie dopinany jest program drugiej edycji festiwalu. Rozpoczęły się też eliminacje w konkursie na interpretację piosenki Wojciecha Młynarskiego. Jego zwycięzca wystąpi na festiwalu w czasie koncertu finałowego.

To muzyczne wydarzenie odbędzie się w dniach 10-12 października w niezwykłym miejscu - nowym Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Jacek Bończyk, który widział już wnętrze obiektu, podkreślał, że jest wyjątkowe. W ciągu kilku minut można całkowicie przemodelować układ widowni. Jest też możliwość otwarcia dachu. Dyrektor festiwalu chciałby, żeby kolejne edycje tego wydarzenia odbywały się także w tym miejscu.

MUZYKA w radiowej Jedynce >>>


II Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego rozpocznie się od premiery płyty Agnieszki Wilczyńskiej "Tutaj mieszkam", na którą teksty napisał Wojciech Młynarski. Odbędzie się też koncert z udziałem samego mistrza. Można liczyć na sporo niespodzianek.

Zobacz także: serwis specjalny o Wojciechu Młynarskim >>>

- Zgłosił się do nas skład teatru studenckiego, który 20 lat temu wystawiał piosenki Wojciecha Młynarskiego - zdradził Jacek Bończyk. Dziś jako dojrzali ludzie powtarzają program sprzed lat i zostali zaproszeni do udziału w festiwalu.

Zdaniem Jacka Bończyka, fenomen Wojciecha Młynarskiego nie przemija. Zwrócił uwagę, że w każdym polskim domu, choć nie zawsze świadomie, mówi się jego zwrotami. - W sposób zwarty, a jednocześnie piękny, poetycki i nie wprost mistrz obdarza nas puentą, którą tak trudno jest znaleźć w jakichś innych utworach. To świadczy o tym, ze mistrz jest w świetnej formie, jest ponadczasowy - wyjaśnił.

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Jak dodał gość Jedynki, festiwal ma uzmysłowić, że dobry tekst ma znaczenie. - Chcemy przypominać dobre, polskie piosenki. Jestem przekonany, że polska publiczność szuka inteligentnej rozrywki - podkreślił Bończyk.

Rozmawiała Maria Szabłowska.

bk, pg

Czytaj także

Adam Nowak: kiedyś piosenki Osieckiej źle mi się kojarzyły

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 19:20
- W latach 80. często jeździłem do Wrocławia, gdzie jako widz oglądałem występy w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Towarzyszyło mi uczucie, że teksty Agnieszki Osieckiej są używane do aktorsko-patriotycznego oddziaływania na ludzi w garniturach - mówił w radiowej Jedynce Adam Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

VOX rusza na podbój Opola piosenką napisaną przez Młynarskich

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 05:11
W piątek zespół VOX wystąpi w opolskim amfiteatrze w ramach koncertu SuperPremier. Witold Paszt i jego koledzy wykonają piosenkę "Tęczowy most", do której słowa napisał Wojciech Młynarski, a muzykę skomponował jego syn - Jan Młynarski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tę piosenkę Hanna Banaszak podarowała Tadeuszowi Mazowieckiemu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 23:59
- "Modlitwa" Bułata Okudżawy jest moją ukochaną pieśnią, jej tekst, to wiersz napisany w sposób niezwykły. Okazało się, że podobnie czuł Tadeusz Mazowiecki - mówi Hanna Banaszak, bohaterka Jedynkowego weekendu z gwiazdą.
rozwiń zwiń