"Portrety wojenne" - komiksowy dokument o II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 10:00
- Inspiracją było dla nas "Sin City". To jeden z pierwszych filmów, gdzie połączono grę żywego aktora z formą komiksową - mówił w Jedynce Rafał Skalski, współtwórca serii dokumentów pt. "Portrety wojenne".
Audio
  • Rafał Skalski i Tomasz Matuszczyk o dokumentalnej serii pt. "Portrety wojenne" (Muzyczna Jedynka)
Kadr z filmu Portrety wojenne
Kadr z filmu "Portrety wojenne"Foto: materiały promocyjne/www.tvp.pl

Każdy z pięciu krótkich filmów dokumentalnych poświęcony jest jakiemuś bohaterowi II wojny światowej. Są to osoby zarówno znane, jak i mniej znane: Józef Beck, Jan Zumbach, Bronisław Hellwig ps. Bruno, Zdzisław Pacak - Kuźmirski i Jan Gruziński. Wszystkie one odznaczały się honorem, brawurą i męstwem, ale autorzy serii nie tworzą z nich postaci pomnikowych.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

W filmach znalazły się archiwalia oraz inscenizacje z udziałem aktorów połączone z komiksową animacją przypominającą głośny film Roberta Rodrigueza i Franka Millera pt. "Sin City". - Szukaliśmy jakiejś dobrej współczesnej formy dla opowiedzenia o historii, która może być trochę abstrakcyjna dla młodego widza. W ten sposób chcemy ją ożywić i używać języka, który będzie bardziej przystępny - tłumaczył Tomasz Matuszczyk, współtwórca dokumentalnej serii.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

"Portrety wojenne" będą prezentowane na antenie TVP2 przez pięć kolejnych wtorków od 2 września począwszy. Emisja każdego odcinka o godz. 22.50.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie Warszawskie w dziejach rodziny i miasta

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 21:00
Osobista historia powstania jest elementem wielkiej historii. Tadeusz Lewandowski, krytyk literacki, przedstawia wyjęte z rodzinnego archiwum dokumenty powstańcze żołnierzy, którymi byli jego matka i wuj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Wajda: przeżyłem wojnę robiąc najrozmaitsze rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 20:43
- Od 1939 roku opiekowała się nami matka. Trudność polegała na tym, że chcieliśmy rozwijać się intelektualnie, a sytuacja wymuszała na nas, żebyśmy byli robotnikami. Byłem ślusarzem, bednarzem, służyłem w straży pożarnej, pracowałem w najrozmaitszych dziedzinach - mówił w Jedynce Andrzej Wajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Długie cienie II wojny światowej i niezabliźnione rany

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 05:36
- Wielu historyków powiada, że II wojna światowa jest dokończeniem I wojny światowej. Nikt nie wyszedł z niej zadowolony, wszyscy ponieśli klęskę - opowiada prof. Zbigniew Mikołejko.
rozwiń zwiń