Festiwal Hommage à Kieślowski. Fani reżysera ściągają do śląskiego Davos

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 15:33
W piątek startuje czwarta edycja festiwalu filmowego w Sokołowsku, poświęconego twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. W tym roku program skupiony będzie wokół filmu "Amator".
Audio
  • Fani Krzysztofa Kieślowskiego zjeżdżają do Sokołowska (Muzyczna Jedynka)
Krzysztof Kieślowski
Krzysztof Kieślowski Foto: Alberto Terrile/Wikipedia/lic. CC 3.0

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski to trzy dni prawdziwego święta fanów twórczości tego reżysera. Dlaczego akurat ta śląska miejscowość podjęła się organizacji festiwalu? Ponieważ Sokołowsko to miejsce silnie związane z Kieślowskim.

Jak podkreśliła Zuzanna Fogtt, dyrektor festiwalu, jest to znane uzdrowisko nazywane śląskim Davos, na jego wzór bowiem powstał szwajcarski kurort.

- To miejsce jest naznaczone niezwykłą historią. Krzysztof Kieślowski spędził tam część swojego dzieciństwa. Jego tata leczył się w sanatorium - wyjaśnia Fogtt. Mały Krzyś także tu zaczynał swoją przygodę z kinem - wspinał się na dach kinoteatru Zdrowie i podglądał filmy, ponieważ nie miał pieniędzy na bilet. Powrócił do Sokołowska po wielu latach, by zrealizować jeden ze swoich pierwszych filmów dokumentalnych pt. "Prześwietlenie" (1974 r.)

Wywiady z ludźmi kultury na kanale Polskiego Radia w serwisie YouTube >>

Iza Graumann, jedna z organizatorek festiwalu zapowiedziała, że podczas tegorocznej edycji widzowie będą uczestniczyć w bardzo ciekawej premierze. Pokazany zostanie odrestaurowany cyfrowo film "Amator" Kieślowskiego z 1979 roku. Jak dodała, wokół tego filmu zbudowano program festiwalu. Gościem specjalnym będzie Jerzy Stuhr, który opowie anegdoty z planu "Amatora".

Zuzanna Fogtt zaznaczyła, że festiwal skupia publiczność interesującą się kinem poszukującym, niezależnym. - Twórczość Krzysztofa Kieślowskiego jest ogromnie aktualna i odczytywana po dziś dzień - wyjaśniła.

Podczas 4. Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski odbędzie się 47 projekcji filmowych. Organizatorzy przewidują, że w dniach 5-7 września do Sokołowska przyjedzie kilka tysięcy osób.

Rozmawiał Paweł Sztompke.

bk/asz

Czytaj także

Sławomir Idziak: Natalie Portman chciała nawiązać w swym debiucie do Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 19:46
- Jako mała dziewczynka była zafascynowana "Trzema kolorami: Niebieski” i "Podwójnym życiem Weroniki”. Ten ostatni film był, moim zdaniem, inspiracją dla "Amelii", więc nie zdziwiłem się, gdy okazało się, że Natalie Portman zaprosiła również do współpracy montażystę tego filmu - mówił w radiowej Jedynce słynny operator filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogusław Linda: "Psy" to kino moralnego niepokoju

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 19:44
- Nie jest to jednak ten rodzaj kina, które robiliśmy ze śp. Krzysiem Kieślowskim i Agnieszką Holland. Film powstał już w tzw. nowej Polsce i mówił nie o polityce czy instytucjach, ale o ludziach, którzy zawsze są tacy sami - mówił w Jedynce Bogusław Linda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyserka filmu "Wiera Gran": dokument ociera się o dwuznaczność

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 13:41
- Ona zawsze istnieje, bo film dokumentalny przedstawia prawdziwych ludzi, historie i sytuacje. Zawsze jakieś granice się przekracza - powiedziała w radiowej Jedynce Maria Zmarz-Koczanowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartłomiej Topa: "Karbala" to historia bohatera, który był zapomniany

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 22:00
- Pierwowzorem tej postaci jest Grzegorz Kaliciak, dowódca brygady rozpoznawczej w Iraku. Ma swoich 40 żołnierzy i chce ich żywych przywieźć do kraju - o roli w filmie "Karbala" opowiada aktor Bartłomiej Topa.
rozwiń zwiń