Skrzyżowanie Kultur. Wpadnij w trans w rytm muzyki z Madagaskaru i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 15:19
- Słyszałem ostatnio, że folk, muzyka świata, muzyka korzeni – zwał jak zwał – to muzyka przyszłości. To stwierdzenie idealnie potwierdza się w czasie naszego festiwalu - mówił w Jedynce Andrzej Matusiak, pomysłodawca Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.
Audio
  • Andrzej Matusiak o 10. Festiwalu Skrzyżowane Kultur (Muzyczna Jedynka)
Senegalski muzyk Youssou NDour (L) podczas koncertu galowego otwierającego Festiwal Skrzyżowanie Kultur w 2009 roku
Senegalski muzyk Youssou N'Dour (L) podczas koncertu galowego otwierającego Festiwal Skrzyżowanie Kultur w 2009 rokuFoto: PAP/Paweł Kula

Impreza odbędzie się w Warszawie w dniach 24 - 28 września pod hasłem "Legendy i odkrycia". Podczas jubileuszowej, 10. edycji można będzie zobaczyć i usłyszeć wszystko, co jest znakiem rozpoznawczym festiwalu: znakomitych muzyków, oryginalny, niekomercyjny repertuar i opowieści o świecie, w którym tradycja jest niewyczerpanym źródłem inspiracji.

MUZYKA w radiowej Jedynce >>>

- To będzie święto różnorodności, święto różnych kultur etnicznych i muzycznych. Mamy to szczęście, że udaje się nam od lat zapraszać wielkie gwiazdy z nurtu muzyki świata. To artyści absolutnie wyjątkowi, czasem też niezwykle egzotyczni. Ich obecność powoduje, że warszawiacy gromadzą się bardzo licznie w naszym namiocie przed Pałacem Kultury i Nauki - tłumaczył w "Muzycznej Jedynce" Andrzej Matusiak.

Wśród wykonawców tegorocznego festiwalu będą m.in. trębacz Hugh Masekela - pochodzący z RPA mistrz afro-jazzu i pionier muzyki fusion, brazylijski zespół Barbatuques, którego członkowie jako instrumentów używają własnych ciał oraz Claude Teta - utalentowany gitarzysta i piosenkarz z Madagaskaru.

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

- To muzyka trudna odbiorze, ale trzeba się w nią zagłębiać. Takie są inne kultury, dla tamtych narodów świetnie przecież zrozumiałe. Dlaczego my mielibyśmy tego poznawać, nie chłonąć i nie uczyć się? - podkreślał dyrektor Stołecznej Estrady, która organizuje wydarzenie.

Patronem medialnym 10. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur jest radiowa Jedynka.

Andrzej Matusiak mówił również o spektaklu z udziałem polskich artystów opartym na muzyce Fryderyka Chopina, który w październiku odbędzie się w słynnym amfiteatrze Arena di Verona. Szczegóły w nagraniu audycji.

Rozmawiał Paweł Sztompke.

pg

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-09-04 19:20 Zgłoś
Hmm... Ja teraz mieszkam w Murzynowie, czyli we Francji, skrzywania kultur mam pod takim dostatkiem, że kiedy tylko mogę, to do Kraju wracam. Tu, nad Odrą, jeszcze swojsko jest i niech tak pozostanie, oby nam Tusk nie zaszkodził i nie nawpuszczał do Polski rozmaitych "kultur"!

Czytaj także

Maria Pomianowska: Skrzyżowanie Kultur to świat w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 09:30
Skrzyżowanie Kultur to najważniejszy festiwal muzyki świata, który odbywa się w tej części Europy. Tegoroczna, 10. edycja rozpocznie się 24 września. Wystąpią artyści z Madagaskaru, RPA, Korei, Etiopii, Brazylii, Iranu, Włoch i Republiki Zielonego Przylądka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzyżowanie Kultur: naucz się, jak zrobić orkiestrę z własnego ciała!

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 16:00
- Szef brazylijskiego zespołu Barbatuques Fernando Barba od prawie dwudziestu lat odnajduje we w ludzkim ciele kolejne instrumenty. W Warszawie grupa nie tylko da koncert, lecz również poprowadzi warsztaty - zapraszała Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna Skrzyżowania Kultur (24-28 września).
rozwiń zwiń