Gitarzysta Niemena: kocham ten czas, kiedy grałem z Czesławem

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 17:27
- Były różne momenty, lepsze i gorsze. Trzeba jednak patrzeć na to, co zostało. Na wspaniałe nagrania i wspomnienia. Część z nich jest zawarta w naszej książce - powiedział w "Muzycznej Jedynce" Tomasz Jaśkiewicz, bohater książki "Byłem gitarzystą Niemena", która w środę trafi do księgarń.
Audio
  • Tomasz Jaśkiewicz o twórczości Czesława Niemena (Muzyczna Jedynka)
Tomasza Jaśkiewicz grał w dwóch zespołach Czesława Niemena - Akwarele i Enigmatic
Tomasza Jaśkiewicz grał w dwóch zespołach Czesława Niemena - Akwarele i Enigmatic Foto: PAP/picture-alliance/dpa/Günter Gueffroy

Wieloletnia współpraca Tomasza Jaśkiewicza z Czesławem Niemenem zaczęła się od zespołu Akwarele w 1966 roku. - Perkusista zespołu Chochoły wymusił na Czesławie, by przyjął mnie do swojej grupy. Musiałem jednak sprostać jego oczekiwaniom. Moje przesłuchanie zorganizowano w jednym z pokojów warszawskiego Domu Chłopa. Mocno hałasowałem wśród gości hotelowych. Zdałem jednak za pierwszym razem - śmiał się Jaśkiewicz.

Muzyk wspominał, że Czesław Niemen był dla niego kolegą, przyjacielem, mistrzem i mentorem. - Był trochę od nas starszy, więc miał większe doświadczenie życiowe. Był bardzo zrównoważony i spokojny, człowiek z klasą - dodał gość "Muzycznej Jedynki".

Miesiąc Czesława Niemena w radiowej Jedynce - wszystkie audycje >>>

Jaśkiewicz grał również w kolejnym po Akwarelach zespole Niemena - Enigmatic. Jak wspominał, Czesław miał wtedy wielu krytyków. - Odnosili się do jego nadmiernie ekspresyjnego sposobu śpiewania. Wytykali mu sylabizację, błędy artykulacyjne, że sięga nie po te teksty, które powinien. Każdy powód był dobry, żeby zaczepić Niemena - podkreślał w rozmowie z Marią Szabłowską.

Z tamtego okresu pochodzi jeden z najwspanialszych utworów Czesława Niemena pt. "Bema pamięci żałobny rapsod", który przez 18 tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu listy przebojów Studia Rytm. Jaśkiewicz przypomniał, że sięgnięcie po poezję Norwida podpowiedział Niemenowi Wojciech Młynarski. - Zaowocowało to niezwykłym osiągnięciem artystycznym. Zarzucono mu jednak, że "szarga świętości narodowe". Dziś wiemy, że "Bema pamięci żałobny rapsod" to utwór-pomnik. Nie uchybił Norwidowi i sam Niemen osiągnął mistrzostwo - zauważył gitarzysta.

Witold
Witold Górka i Tomasz Jaśkiewicz/fot.J.Konceki

Autorem książki "Byłem gitarzystą Niemena" jest Witold Górka, który poznał Tomasza Jaśkiewicza na festiwalu Niemen Non Stop. W radiowej Jedynce wyjaśniał, że bardzo lubi okres Enigmaticu w twórczości Niemena. A najlepsze - jego zdaniem - solo Tomasza Jaśkiewicza pochodzi właśnie z tamtych lat. Chodzi o utwór "Człowiek jam niewdzięczny" z Czerwonego Albumu Czesława Niemena.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

tj/pj

Czytaj także

"Życie, Rock And Roll i Inne Nałogi". Od tej książki nie można się oderwać

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 13:00
- Nie trzeba się odrywać. Trzeba czytać non-stop - powiedział Krzysztof Szewczyk, który razem z dziennikarką radiowej Jedynki Marią Szabłowską napisał książkę "Ludzkie Gadanie: Życie, Rock And Roll i Inne Nałogi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Niemen: przetrwałem dzięki polskości

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 08:24
– Szkoła była rosyjska. O języku białoruskim nie było mowy, a o polskim tym bardziej – wspominał artysta swoje dzieciństwo. Gdyby żył, 16 lutego obchodziłby 75. rocznicę urodzin. Natomiast 17 stycznia minęło dziesięć lat od jego śmierci. Miesiącowi, jaki łączy te daty, patronował w "Muzycznej Jedynce" Czesław Niemen, jeden z największych współczesnych polskich muzyków i kompozytorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dąb Niemena. "Czesław by temu przyklasnął, sam był człowiekiem natury"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 15:24
- Po śmierci Czesława spotykałam się z bardzo różnymi propozycjami upamiętnienia go, na różnym poziomie. Ale kiedy usłyszałam o tym pomyśle, aż się uśmiechnęłam w duchu - powiedziała w radiowej Jedynce Małgorzata Niemen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety metamuzyczne pokazują, jak można żyć pięknie i z pasją

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2014 15:49
- To kobiety różnych pokoleń wykonujące różne gatunki muzyczne, ale również osoby, które muzyką żyją, chociaż jej nie wykonują - mówi Artur Cieślar o bohaterkach swojej książki "Kobieta metamuzyczna". To zbiór opowieści nie tylko o muzyce, ale i kobiecej duszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Gaszyński: utwór dla Niemena dyktowałem przez telefon

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 14:26
- "Sen o Warszawie” pisałem w stolicy. Czesław Niemen był wówczas w Paryżu i tęsknił za Polską. Warszawa była dla niego symbolem czegoś wielkiego, podobnie jak dla mnie - powiedział Marek Gaszyński, autor tekstów takich przebojów jak "Nie zdzieraj nosa" czy "Gdzie się podziały tamte prywatki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy koncertów legend - szokują, zachwycają, przełamują tabu

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 13:00
Nie każdy świetny muzyk staje się legendą. Niektórzy wchodzą na scenę, przez kilka lat błyszczą na niej, by wkrótce świat o nich zapomniał. Beatlesi, Janis Joplin, Abba, czy Czesław Niemen to artyści którzy podczas koncertów przełamywali społeczne konwenanse, i także dlatego wciąż są słuchani i zdobywają nowych fanów.
rozwiń zwiń