Alosza Awdiejew - bajarz ludowy w wielokulturowym świecie muzyki

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 18:02
- W trakcie koncertu opowiadam różne historie, żarty, by publiczność odpoczęła od odbioru muzyki i by złapać z nią kontakt. Ci, którzy mnie już znają, są na to przygotowani. Reszta musi wytrzymać… - opowiada muzyk w radiowej Jedynce.
Audio
  • Alosza Awdiejew o swojej twórczości i nowym albumie koncertowym (Muzyczna Jedynka)
Alosza Awdiejew podczas koncertu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej
Alosza Awdiejew podczas koncertu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki OsieckiejFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Wiele z tych opowieści znalazło się na najnowszej płycie piosenkarza, która jest zapisem koncertu, jaki w marcu 2014 roku odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

Wydawnictwo oddaje - przynajmniej częściowo, jak uważa sam artysta - klimat koncertów, które za każdym razem są inne. - My gramy w sposób improwizacyjny, nie mamy swoich wyuczonych partii, każdy utwór układamy tu i teraz w zależności od tego, jak muzykę odbiera publiczność - opowiada o scenicznej współpracy z Markiem Piątkiem i Kazimierzem Adamczykiem.

Płyta Aloszy Awdiejewa do nabycia na sklep.polskieradio.pl >>>

Czerpiąc z wielokulturowej tradycji Alosza Awdiejew śpiewa po polsku, rosyjsku, ukraińsku, cygańsku, w jidysz. Chętnie przywraca pamięć o tradycyjnych pieśniach, w których poszukiwaniu pomagają mu także fani. - Ludzie często przynoszą mi nuty. Do końca życia wszystkich nie wykorzystam, wybieram te najbardziej wartościowe. Jeśli tekst jest bardzo ważny, tłumaczę go na polski, a jeśli nie ma takiej potrzeby, śpiewam w językach oryginalnych - wyjaśnia w rozmowie z Izą Żukowską.

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Alosza Awdiejew nie wyobraża sobie dnia bez muzyki i dziwi się wszystkim, którzy jej nie słuchają. - Muzyka pomaga w przeżywaniu świata - podkreśla gość "Muzycznej Jedynki", a tłumacząc przesłanie swojej twórczości powołuje się na słowa Piotra Skrzyneckiego.

Jakie? I co robi Alosza Awdiejew w zakresie pracy naukowej? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00.

(asz/mm)

Czytaj także

Alosza Awdiejew: moja miłość do Polski wzrosła

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 14:50
- Do tej części Polski, która nie poszła na Marsz Niepodległości i zachowuje się przyzwoicie - zaznaczył z uśmiechem w radiowej Jedynce Alosza Awdiejew. Piosenkarz i aktor przyjechał do Polski w latach 60. XX wieku i nadal nie może ukryć radości z tego powodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alosza Awdiejew: gdy kocha się jakąś piosenkę, to chce się nią być

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 21:53
Na wydanej przez Polskie Radio w 2012 roku płycie "Jestem tutaj" Alosza Awdiejew śpiewa piosenkę "Samotność". Oryginalnie utwór ten nosi tytuł "Szczęście" i jest wykonywany w języku jidysz. - Zakochałem się w tej melodii - mówił w Jedynce artysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gaba Kulka prezentuje "The Escapist": na następną płytę słuchacze nie będą czekali pięciu lat

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 17:44
- Piosenki z polskimi tekstami, które nie znalazły się na "Eskapiście" to pula do chwalenia się później, czekają na kolejną płytę - o swoim najnowszym krążku i muzycznych planach Gaba Kulka opowiadała w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorota Miśkiewicz rymuje z Tuwimem i Lutosławskim. "Dla dzieci, rodziców i dziadków"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 16:15
W roku 2013, który na mocy uchwał Sejmu RP świętowaliśmy jako Rok Juliana Tuwima i Rok Witolda Lutosławskiego, do takiego spotkania po prostu musiało dojść! - Urokliwe wiersze, które wszyscy znamy i muzyka na najwyższym poziomie stworzyły po prostu dobre piosenki - mówi Dorota Miśkiewicz o płycie "Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci".
rozwiń zwiń