Stanisław Wielanek: chcę podnosić poprzeczkę, więc gram z najlepszymi

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 15:42
Jego twórczości słuchają starzy i młodzi. Choć śpiewa o Warszawiem na jego koncerty poza stolicą także przychodzą tłumy. Stanisław Wielanek mówił w "Muzycznej Jedynce", o tym dlaczego stare szlagiery nie przestaną być popularne.
Audio
  • Stanisław Wielanek o tym, jak brzmi Warszawa (Muzyczna Jedynka)
Bard Warszawy Stanisław Wielanek ze swoją nową płytą
Bard Warszawy Stanisław Wielanek ze swoją nową płytąFoto: Jacek Konecki/ Polskie Radio

Mówi o sobie, że wywodzi się z muzycznej arystokracji spod znaku klucza francuskiego i wytrycha basowego. Zawsze podkreśla też, że jest warszawiakiem od czterech pokoleń. - Moje miasto szczególnie leży mi na sercu - podkreślał w radiowej Jedynce Stanisław Wielanek.

Piosenki o Warszawie i nie tylko, znalazły się na dwupłytowym albumie Wielanka, wydanym w ramach Złotej Kolekcji. Artysta podkreślił, że fani posłuchać mogą zarówno najbardziej popularnych z ponad 700 nagranych przez niego utworów, a także kilku nowych kompozycji.

"Bard Warszawy" powiedział, że jego twórczość wciąż znajduje nowych fanów. - Młodzi ludzie coraz częściej sięgają do korzeni. Te piosenki nigdy nie przestaną istnieć - stwierdził.

Jak dodał, w zeszłym roku z zaskoczeniem zauważył, że "Murka" w jego wykonaniu na ponad 800 tysięcy odsłon w serwisie YouTube, co świadczyć może, że takie szlagiery są zawsze na czasie.

Stanisław Wielanek przyznał, że bardzo zależy mu na jakości muzyki, dlatego stara się ciągle podnosić poprzeczkę. Do współpracy zaprasza więc profesjonalnych muzyków, także z młodego pokolenia.

Artysta namawiał do pielęgnowania lokalnego folkloru, ponieważ w większości krajów promuje się tamtejszą muzykę. Jego zdaniem w Polsce za mało popularyzuje się rodzime piosenki, choć oczekuje tego publiczność. - Ludzie słuchają, doceniają i chcą tego co polskie, co warszawskie - zaznaczył.

Więcej o nowym albumie oraz o współpracy Stanisława Wielanka z młodymi muzykami dowiesz się, słuchając całej audycji. Zapraszamy!

Rozmawiał Paweł Sztompke.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00.

bk/ag

Czytaj także

Piosenka dnia Jedynki. Warszawskie Combo Taneczne "Ach te Rumunki"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 17:10
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki we wtorek 9 września w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Lecie z Radiem" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie brzmienie w nowym wydaniu. Warszawskie Combo Taneczne

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 04:56
Dobierając członków zespołu Jan Emil Młynarski myślał o tym, by odtworzyć warszawskie brzmienie. - Chciałbym, by istniało poczucie tożsamości, które nie wynika z metryki, tylko z tego, co się dla tego miasta robi. Jeśli ktoś przyjeżdża z innego miasta pracować tutaj, to niech pozna jego historię i samo miejsce, w którym żyje - mówi jedynce lider Warszawskiego Comba Tanecznego.
rozwiń zwiń