"Księga Emigrantów" Czesława Mozila - osobiste i uniwersalne doznania smutku i nadziei

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 13:30
- Im bardziej dorastam, tym bardziej wiem, że dużo rzeczy nie potrafię. Ale tym bardziej czuję się potrzebny w niektórych tematach, stąd ta trylogia. Sądzę, że jestem godnym reprezentantem emigrantów, wiem z czym się to wiąże - opowiada Czesław Mozil o projekcie "Księga Emigrantów", na który złożą się trzy albumy muzyczne.
Audio
  • Czesław Mozil o pracy nad "Księgą Emigrantów" i filmowych planach (Muzyczna Jedynka)
Czesław Mozil
Czesław MozilFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Na pomysł tej serii piosenkarz wpadł już kilka lat temu, w 2007 roku, gdy zobaczył zdjęcie z Edynburga, a na nim budynek i graffiti "Nie wybaczę ci, Polsko". Miesiąc temu Czesław Mozil opublikował tę fotografię i zgłosiła się do niego osoba, która napisała te słowa.
- Dziewczyna nie mogła się rozliczyć z Polską. Ja wtedy, pod wpływem tego zdjęcia zacząłem grzebać na różnych forach internetowych. Podczas gdy ja chciałem zamieszkać w Polsce i się tu przenosiłem, odnalazłem wiele pełnych żalu historii o ludziach, którzy wyjeżdżają, bo muszą - opowiada o pracy nad "Księgą Emigrantów".
Piosenkarz przyznaje, że chciałby wywołać dyskusję na temat polskich emigrantów. - Niektóre z piosenek na płycie są bardzo aktualne. Jak śpiewam "trzymaj się Polaku z dala od rodaków", to nie chcę generalizować, bo spotkałem mnóstwo wspaniałej Polonii, ale też zetknąłem się z ludźmi bardzo nietolerancyjnymi i rasistami - mówi artysta. Lider grupy Czesław Śpiewa uważa, że "emigracja jest pełna kompleksów i poczucia, że nie jest się dość dobrym".

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Jakie będą kolejne tomy "Księgi Emigrantów? Dlaczego chciałby zagrać w serialu? Posłuchaj całej rozmowy.

"Księga Emigrantów. Tom 1" składa się z piosenek, które są sumą doświadczeń i historii, głosem w dyskusji na temat trudnej miłości do własnego kraju. Teksty napisał Michał Zabłocki. Album zapowiada singel "Poszukaj męża".

Muzyka w radiowej Jedynce >>>

Spotkanie z artystą poprowadził Zbigniew Zegler.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00.

(sm/asz)

Czytaj także

Olaf Deriglasoff: rock’n’roll to niezmiennie moje hobby

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 13:12
- Pieniądze zarabiam gdzie indziej, kombinując i wykorzystując moje umiejętności, żeby potem móc wydawać je na rock’n’rolla - mówił w Jedynce muzyk. Właśnie ukazał się album "XXX" będący podsumowaniem 30-lecia jego kariery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Stankiewicz o swoim powrocie: długo zbierałam materiał dowodowy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 08:00
- Przez ostatnich pięć lat przeżywałam różne emocje, żeby móc je później wykorzystać w mojej muzyce. Ta płyta to emocjonalna opowieść o przebudzeniu, stopniowym odnajdywaniu własnych wartości - mówiła w Jedynce Katarzyna Stankiewicz. Niebawem ukaże się nowa płyta artystki pt. "Lucy and the Loop".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gaba Kulka prezentuje "The Escapist": na następną płytę słuchacze nie będą czekali pięciu lat

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 17:44
- Piosenki z polskimi tekstami, które nie znalazły się na "Eskapiście" to pula do chwalenia się później, czekają na kolejną płytę - o swoim najnowszym krążku i muzycznych planach Gaba Kulka opowiadała w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debiutancki album Fair Weather Friends. Od Marvina Gaye'a po Mode Selector

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 20:00
- Płyta momentami jest bardzo wymagająca, ale znalazły się na niej też taneczne piosenki. Sięgamy na niej do lat 70. XX wieku, muzyki funk i soul - mówili w "Muzycznej Jedynce" Mateusz Zegan, Michał Maślak, Maciej Bywalec i Paweł Cyz z zespołu Fair Weather Friends.
rozwiń zwiń