X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Złote Berło dla Jerzego Maksymiuka. "Jedyny dyrygent z taką charyzmą"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 17:53
- Jerzy Maksymiuk uczył nas w połowie lat 70. zupełnie nowego podejścia do muzyki, entuzjastycznego, pełnego radości i miłości. W tamtych czasach bylejakości on był nieprawdopodobnym cudem i takim cudem jest do dzisiaj - o laureacie opowiada w Jedynce dziennikarz muzyczny Adam Rozlach.
Audio
  • Jerzy Maksymiuk otrzymał nagrodę Złotego Berła. O jego twórczości opowiada Adam Rozlach (Muzyczna Jedynka)
  • Jerzy Maksymiuk wspomina Białystok, gdzie spędził lata dzieciństwa i wczesnej młodości
  • Jerzy Maksymiuk - wspomnienie o mistrzach i o czasach studenckich w Warszawie
  • Jerzy Maksymiuk o muzyce filmowej oraz powstaniu Polskiej Orkiestry Kameralnej
  • Jerzy Maksymiuk w Muzycznej Jedynce (30.12.2010)
Dyrygent, kompozytor, pianista Jerzy Maksymiuk odebrał Złote Berło, nagrodę przyznawaną przez Fundację Kultury Polskiej. 6.10.2014
Dyrygent, kompozytor, pianista Jerzy Maksymiuk odebrał "Złote Berło", nagrodę przyznawaną przez Fundację Kultury Polskiej. 6.10.2014Foto: PAP/Tomasz Gzell

"Za nieujarzmioną osobowość twórczą i unikalny dar komunikacji z audytorium, za przeciwstawianie się żywiołowi komercjalizacji kultury muzycznej" kapituła Złotego Berła wyróżniła dyrygenta, kompozytora i pianistę Jerzego Maksymiuka.

- To niezwykle barwna postać, artysta wszechstronny, a do tego z krwi i kości - podkreśla Adam Rozlach, dziennikarz muzyczny radiowej Jedynki. Jego zdaniem Jerzy Maksymiuk jest jedynym polskim dyrygentem, który rezygnując z powagi i oficjalnej formy pokazuje swą charyzmę poprzez żywą i barwną relację zarówno z muzykami, jak i publicznością.

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Podczas uroczystości wystąpili artyści zaprzyjaźnieni z laureatem - śpiewem czarowały Gaba Kulka i Joanna Trzepiecińska , Jerzy Stuhr wcielił się w "Kontrabasistę" (spektakl wg Patricka Süskinda), a Kuba Stankiewicz zagrał kompozycje Maksymiuka. Pokazano także fragmenty dokumentalnego filmu Tomasza Drozdowicza o kompozytorze "Niezły dyrygent, ale dobry człowiek".

Podczas
Podczas uroczystości wręczenia Złotych Bereł Jerzy Maksymiuk grał własne kompozycje. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Próbkę muzycznego entuzjazmu Jerzego Maksymiuka można usłyszeć w archiwalnej audycji radiowej Jedynki oraz wspomnieniach samego dyrygenta.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Z Adamem Rozlachem rozmawiała Maria Szabłowska.

Uroczystość wręczenia nagrody połączona z koncertem odbyła się w poniedziałek 6 października. Relację z gali w niedzielę 12 października pokaże Telewizyjna Dwójka. Początek o godz. 23.25.

***

Złote Berło to nagroda ustanowiona przez Fundację Kultury Polskiej i Bank Millennium, przyznawana od 1999 roku za "najpełniej rozumianą twórczość intelektualną pojedynczego człowieka lub zbiorowości, grupy twórców, organizacji społecznej, instytucji artystycznej, ruchu kulturalnego czy naukowego".
Laureaci otrzymują rzeźbę autorstwa Krzysztofa Nitscha oraz nagrodę pieniężną. Przyznają następnie wskazanym przez siebie osobom lub instytucjom Małe Berło. Pierwszym laureatem był Jerzy Giedroyć. Później wyróżniono w ten sposób Wojciecha Kilara, Stanisława Lema, Romana Polańskiego, Ewę Podleś, Sławomira Mrożka, Janusza Gajosa, Tadeusza Różewicza, Marię Fołtyn, Wojciecha Młynarskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Józefa Wilkonia, Wiesława Myśliwskiego, Jerzego Stuhra i Danutę Szaflarską.
(Jedynka/asz/pg/IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak