Koncert Niepodległości. Muzyczna ilustracja bohaterskiej walki Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 15:41
Koncertu wysłuchać będzie można 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego tematem będzie walka Polaków pod obcymi sztandarami, zarówno o niepodległość Polski jak i innych narodów.
Audio
  • Jacek Górski o VI Koncercie Niepodległej (Muzyczna Jedynka)
Podczas VI Koncertu Niepodległości wystąpi m.in. Ola Turkiewicz, polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka
Podczas VI Koncertu Niepodległości wystąpi m.in. Ola Turkiewicz, polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorkaFoto: PAP/Tomasz Gzell

W doborze repertuaru i narracji twórcy VI Koncert Niepodległości skupili się na niezwykłych dziejach naszych rodaków rozsianych po całym świecie i walczących pod obcymi sztandarami, poczynając od czasów wypraw krzyżowych Piastów Śląskich, a na historii Lecha Zondka, Polaka walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc.

W trakcie prac na koncertem jego twórcy wypracowali specyficzny styl muzyczny, który sami nazwali hybrydowym. - To rodzaj bardzo uniwersalnej muzyki ilustracyjnej, sięgającej po wiele różnych nurtów muzycznych. Jej zadaniem jest wyeksponowanie utworów historycznych typu pieśni czy hymy, które dzięki nowej oprawie – klasycznej, jazzowej, rockowej czy etnicznej – mają możliwość wybrzmieć w zupełnie nowych aranżacjach. Przez to stają się atrakcyjne dla słuchacza w XXI wieku - tłumaczy w Jedynce Jacek Górski, organizator wydarzenia.

Początek Koncert Niepodległości o godz. 20.00.

Czy osoby bez wejściówek będą mogły wejść na koncert, jakie utwory i przez kogo zostaną wykonane, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Jacek Górski (prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej)

Data emisji: 11.11.2014

Godzina emisji: 13.00 - 15.00

pg, ac

Czytaj także

Powstańcze piosenki. Jan Ołdakowski: one były nośnikiem legendy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 21:24
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego mówił w Jedynce, że utwory, które powstawały podczas powstania odgrywały bardzo ważną rolę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia może być atrakcyjna. "Nie używajmy wielkich słów"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 15:34
Czego dziś oczekuje młody odbiorca, oprócz rzetelnej wiedzy, w przekazie historycznym i jaki ma to być przekaz? Goście audycji "Naukowy zawrót głowy" mówili na przykładzie Powstania Warszawskiego o tym, jak przedstawiać wydarzenia historyczne, aby zainteresować najmłodszego odbiorcę.
rozwiń zwiń