Zespół Kroke: płyta "Ten" jest szczególna w naszej karierze

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 15:41
- Również dlatego, że wystąpiła na niej Anna Maria Jopek - mówią w Jedynce o swoim dziesiątym albumie muzycy krakowskiej grupy Kroke.
Audio
Płyta Ten jest dziesiątą w dorobku zespołu Kroke
Płyta "Ten" jest dziesiątą w dorobku zespołu KrokeFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Artyści dodają, że współpracują z Anną Marią Jopek od dawna, ale tym razem jest ona współkompozytorką jednego z utworów. Wokalistka wystąpi też z muzykami podczas najbliższego koncertu 5 grudnia w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Zespół Kroke tworzą Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Nazwa zespołu w języku jidysz oznacza Kraków. Początkowo byli kojarzeni z muzyką klezmerską. - Nigdy nie była ona dla nas wiążącym ograniczeniem, a jedynie punktem wyjścia, inspiracją. Tradycje klezmerskie są dla nas inspiracją do poszukiwania natchnienia i rozwoju - tłumaczą muzycy.

Obecnie w swojej twórczości balansują pomiędzy gatunkami, czerpiąc inspiracje z muzyki etnicznej, orientu i jazzu tworząc swój charakterystyczny styl.

Dlaczego zespół Kroke jest bardziej rozpoznawalny za granicą niż w Polsce? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Goście: zespół Kroke

Data emisji: 13.11.2014

Godz. emisji: 13.00 - 15.00

tj, pg

Czytaj także

Anna Maria Jopek: duet z Jerzym Wasowskim to dla mnie metafizyka

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 17:23
- Podchodziłam do tej piosenki z ogromną tremą. Głos z przeszłości, ja teraz i taka świadomość, że może pan Jerzy w ogóle by tego nie pragnął - mówiła w Jedynce Anna Maria Jopek o nietypowym duecie z Jerzym Wasowskim na płycie "Wasowski odnaleziony".
rozwiń zwiń