Piosenka dnia Jedynki. Akiko "Dark Eyes"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 17:10
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki we wtorek 18 listopada w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
Akiko brawurowo wykonuje słynny standard Oczy Czarne
Akiko brawurowo wykonuje słynny standard "Oczy Czarne"Foto: mat. promocyjne For Tune

Wtorkowa Piosenka dnia Jedynki to brawurowe wykonanie słynnego standardu "Oczy Czarne". Autorką nowej wersji jest japońska artystka Akiko.
Akiko to jedna z najciekawszych artystek jazzowych w Japonii, ale jak się okazuje jej talent wykroczył także poza granice Kraju Kwitnącej Wiśni. Artystka łączy z powodzeniem jazzową improwizację z muzyką kameralną, używając akustycznych instrumentów. Oprócz Japonii, nagrywa także w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku czy Oslo i współpracuje z całą plejadą znakomitych muzyków jazzowych – Swing Out Sister czy Bugge Wesseltoftem.
Akiko sama jest także cenioną producentką i autorką piosenek. Pracując nad swoimi płytami z wielką starannością dba o każdy element: począwszy od doboru repertuaru, a kończąc na szacie graficznej. Kreuje swój własny styl, jest niezwykle intrygującą reprezentantką nowej ery japońskiego jazzu. Eteryczna, niezwykła, niedookreślona, tajemnicza, nieprzewidywalna - tak najczęściej określana jest muzyka prezentowana na żywo przez Akiko.
Akiko współpracuje również z polskimi muzykami. W ramach swojej europejskiej trasy, artystka wystąpi w Polsce z towarzyszeniem Marcin Olak Trio i zaprezentuje zarówno jazzowe standardy, jak i tradycyjne pieśni japońskie w jazzowych aranżacjach. Dodajmy, że Akiko występowała już Marcinem Olakiem podczas Ladies’ Jazz Festival.
Jak wspomina tę współpracę polski jazzman? - Z jednej strony to piosenki, musieliśmy więc zagrać je prosto, bez zbytecznych udziwnień, żeby stworzyć przestrzeń, w której mógłby zabrzmieć głos Akiko. Z drugiej strony w częściach instrumentalnych chcieliśmy otworzyć improwizacje, poza jazzowym idiomem. Okazało się, że te dwa światy mogą się spotkać i uzupełniać. Dla nas było to intrygujące i inspirujące wydarzenie.
Koncert Akiko i Marcin Olak Trio już we wtorek o godz. 19.00 na deskach Novej Sceny Teatru Muzycznego Roma w ramach cyklu: "Dobry Wieczór Jazz".
(mat. promocyjne For Tune/ag)

Czytaj także

Mekka improwizatorów na placu Grzybowskim

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 21:00
Światowe gwiazdy improwizacji występują tu regularnie. Na czym polega fenomen warszawskiego klubu O Pardon, To Tu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W "Pardon, To Tu" muzycy szukają się na ścianie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 17:00
- Najważniejsze dla nas było pierwsze sto koncertów, na które nikt nie przyszedł - mówił w Dwójce Daniel Radtke, twórca warszawskiego klubu "Pardon, To tu".
rozwiń zwiń