Jacek Bończyk: chciałem zdjąć z Kaczmarskiego łatkę barda Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 18:51
- Zależało mi, żeby pokazać Jacka Kaczmarskiego jako pasjonata malarstwa, erudytę i kogoś, kto w niesamowity sposób pojmował historię i opisywał ją własnymi słowami - mówi Jacek Bończyk.
Audio
  • Jacek Bończyk o koncercie "Jacek Kaczmarski - lekcja historii" (Muzyczna Jedynka)
Jacek Bończyk
Jacek BończykFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość Jedynki jest reżyserem i autorem scenariusza spektaklu "Jacek Kaczmarski - lekcja historii", który od 22 listopada można oglądać w warszawskim teatrze Ateneum. To opowieść o fascynacji słynnego barda malarstwem. Zaowocowała ona kilkudziesięcioma utworami, które artysta poświęcił właśnie dziełom sztuki.

- Staraliśmy się podejść do tego materiału z dużym szacunkiem, a jednocześnie dać tam również trochę siebie. Dla mnie to kolejna już wycieczka w strefy twórczości Jacka Kaczmarskiego, ale dla młodych ludzi prosto po szkole, którzy towarzyszą mi na scenie, było to jak wrzucenie na bardzo głęboką wodę. Mam nadzieję, że w niej zostaną, pływając bezpiecznie - podkreśla Jacek Bończyk.

Zobacz serwis specjalny: PIEŚNI NIEPOKORNYCH >>>

W trakcie przedstawienia publiczność może usłyszeć m.in. "Arkę Noego" inspirowaną jednym z arrasów wawelskich, "Pejzaż z szubienicą", "Wojnę postu z karnawałem", "Lot Ikara" i "Pejzaż zimowy" o obrazach Piotra Breughla Starszego, utwory "Stańczyk" i "Rejtan, czyli raport ambasadora" oparte na obrazach Matejki, a także "Zatrutą studnię" i "Wigilię na Syberii" nawiązujące do obrazów Jacka Malczewskiego.

Z audycji można było również dowiedzieć się o koncercie, który Jacek Bończyk da w andrzejkowy wieczór w stołecznym teatrze Roma.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadziła: Maria Szabłowska
Goście: Jacek Bończyk (reżyser i autor scenariusza spektaklu "Jacek Kaczmarski - lekcja historii")
Data emisji: 25.11.2014
Godzina emisji: 13.00 - 15.00

pg-kul

Czytaj także

Jacek Bończyk odwołuje koniec świata

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2012 17:38
Przed 21 grudnia, kiedy niektórzy - powołując się na kalendarz Majów - ogłosili, że nastąpi koniec świata narasta niepokój. Data 21.12 inspiruje też artystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bończyk: teksty Kaczmarskiego trzeba odczytywać na nowo

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 11:55
- Jestem tu dziś specjalnie po to, by przypomnieć, że 10 kwietnia minie 10 lat odkąd nie ma z nami Jacka Kaczmarskiego. Chcemy w specjalny sposób zaznaczyć tę datę, serdecznie zapraszam na koncerty i inne wydarzenia - powiedział w radiowej Jedynce Jacek Bończyk.
rozwiń zwiń