Basista projektu Nowe Sytuacje: to prezent dla fanów Republiki

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 17:38
- Jesteśmy składem koncertowym, który chciał sprawić fanom Republiki radość z okazji 30-lecia wydania "Nowych sytuacji", a ich dzieciom wytłumaczyć, co w szafach rodziców robią czarno-białe krawaty - mówi Leszek Biolik.
Audio
  • Leszek Biolik o projekcie Nowe Sytuacje, który ma na celu przypomnieć materiał z debiutanckiej płyty zespołu Republika (Muzyczna Jedynka)
Leszek Biolik
Leszek BiolikFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Album "Nowe Sytuacje - Jarocin Live 2014" jest zapisem koncertu, który odbył się podczas tegorocznego festiwalu w Jarocinie. Leszek Biolik z dwoma innymi byłymi członkami Republiki: Zbigniewem Krzywańskim i Sławomirem Ciesielskim wykonali tam piosenki pochodzące z debiutanckiej płyty zespołu pt. "Nowe sytuacje" z 1983 roku. Wokalnie wsparli ich Piotr Rogucki, Jacek "Budyń" Szymkiewicz i Tymon Tymański.

- Proszę mi wierzyć, każdy z nich jest fenomenalny, ale zupełnie inny. Jest wielu bardzo dobrych wokalistów, ale nam zależało, żeby to byli też artyści, którzy mają swoją własną tożsamość, swoje własne kariery i nie muszą nikogo udawać, tylko zaśpiewają teksty Grześka Ciechowskiego poprzez własne doświadczenia życiowe. To dojrzali, mądrzy mężczyźni, którzy wychodzą na scenę i niosą ten materiał z wielką siłą - podkreśla Leszek Biolik.

Zespół Nowe Sytuacje będzie koncertował jeszcze tylko do końca roku, później muzycy kończą współpracę. - Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że tych kilkadziesiąt tysięcy osób, które do tej pory przyszły na nasze koncerty mogło zobaczyć jak niezwykłym kompozytorem był Grzegorz Ciechowski, a Republika - niezwykłym zespołem, i że po 30 latach ten materiał brzmi tak, jakby powstał wczoraj - tłumaczy basista i kompozytor.

Leszek Biolik mówił również w audycji o swoim pierwszym spotkaniu z Grzegorzem Ciechowskim i niepublikowanych utworach Republiki.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Leszek Biolik (były basista Republiki)

Data emisji: 26.11.2014

Godzina emisji: 13.00 - 15.00

pg/ag

Czytaj także

Potocka - Ciechowski. "Niesamowite spotkanie dwóch twórczych dusz"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 18:35
- W euforii początku naszego związku powstał teledysk do utworu "Ciało", a w "Piosence dla Weroniki", jako mama i tata, śpiewamy o wielkiej miłości. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że to wszystko tak się skończy... - w radiowej Jedynce Małgorzata Potocka wspomina lata życia i pracy z Grzegorzem Ciechowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Republika i "Nowe Sytuacje" 30 lat później: gramy dla zupełnie nowej publiczności

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 22:30
- Zmieniło się pokolenie, starzy fani Republiki mają dorosłe dzieci, a blisko 80 proc. publiczności grudniowych koncertów pamięci Grzegorza Ciechowskiego nigdy nie widziało zespołu na scenie - opowiada w radiowej Jedynce basista zespołu Leszek Biolik. Muzycy Republiki ruszają w trasę po 30 latach od wydania debiutanckiej płyty.
rozwiń zwiń