Grażyna Auguścik: mam w sobie nutę ludową

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 18:20
- Muzyka, którą wybraliśmy, powstała do 1954 roku. W tym okresie Lutosławski inspirował się muzyką ludową. Mi też jest ona szczególnie bliska - mówi o nowej płycie Grażyna Auguścik.
Audio
  • Grażyna Auguścik Orchestar - muzyka Witolda Lutosławskiego w gwiazdorskim towarzystwie (Muzyczna Jedynka)
Grażyna Auguścik lubi łączyć gatunki. Wokalistka jazzowa sięga po twórczość zarówno sławnych kompozytorów, jak i ... Beatlesów
Grażyna Auguścik lubi łączyć gatunki. Wokalistka jazzowa sięga po twórczość zarówno sławnych kompozytorów, jak i ... BeatlesówFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Zanim wokalistka jazzowa odwołała się do twórczości Witolda Lutosławskiego , nagrała m.in. albumy sięgające do twórczości zespołu The Beatles i brytyjskiego barda Nicka Drake'a, śpiewała do kompozycji Krzysztofa Komedy i Johna Zorna, współpracowała m.in. z Urszulą Dudziak, Bogdanem Hołownią, brazylijskim gitarzystą Paulinho Garcia, Zdzisławem Piernikiem czy Fernando Huergo.

- Chyba bym się zanudziła, gdybym zajmowała się wyłącznie jednym gatunkiem. Słucham każdej dobrej muzyki; moją bazą zawsze jest jazz, ale czuję ciekawość, czy sprawdzę się w trochę innym gatunku - opowiada w rozmowie z Marią Szabłowską.

Płyta "Inspired by Lutosławski" także łączy gatunki - klasykę, jazz i muzykę ludową - oraz artystów. Kompozycje napisane przez Jana Smoczyńskiego, inspirowane utworami Witolda Lutosławskiego, w których wykorzystywał on elementy polskiej muzyki ludowej, wykonują wraz z Grażyną Auguścik trzy zespoły: Trio Jana Smoczyńskiego, Atom String Quartet i Janusz Prusinowski Trio.

Grażyna Auguścik opowiada także o koncertach polskich i zagranicznych, współpracy z młodymi muzykami i życiu w zgodzie ze sobą.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadziła: Maria Szabłowska
Gość: wokalistka jazzowa Grażyna Auguścik
Data emisji: 2.12.2014
Godzina emisji: 13.00 - 15.00

(asz/mc)

Czytaj także

Wokalistka jazzowa Grażyna Auguścik: muzyka jest terapią

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 11:33
- W tym roku odczułam to na własnej skórze fizycznie - przyznała w reportażu Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej wokalistka jazzowa Grażyna Auguścik, która w wypadku straciła męża.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenka dnia Jedynki. Grażyna Auguścik Orchestar "A w tej Studni"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 07:20
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki we wtorek 11 listopada w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japońska wokalistka Akiko: polska pieśń dotyka intymnych uczuć

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 13:00
- Nigdy wcześniej nie słyszałam polskich piosenek, ale muzyka na płycie Grażyny Auguścik jest niezwykle poruszająca - mówi japońska wokalistka Akiko.
rozwiń zwiń