Trebunie-Tutki: nie boimy się wyzwań

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 16:36
- Z dialogu z innymi artystami rodzą się rzeczy orginalne, nieprzewidywalne. Trzeba takich eksperymentów dokonywać, by muzyka się rozwijała - uważa Krzysztof Trebunia-Tutka.
Audio
  • Zespół Trebunie-Tutki inspiracje czerpie ze współpracy z innymi muzykami (Muzyczna Jedynka)
Anita Trebunia-Tutka i Krzysztof Trebunia-Tutka
Anita Trebunia-Tutka i Krzysztof Trebunia-TutkaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Od pokoleń muzykująca rodzina w swojej twórczości podtrzymuje i przekazuje wielopokoleniowy dorobek Podhala. Specjalizują się w muzyce góralskiej, ale od lat współpracują z polskimi i zagranicznymi zespołami reprezentującymi inne nurty muzyczne. - Po współpracy z jamajską grupą Twinkle Brothers i po pierwszych sukcesach zagranicznych okazało się, że musimy poważniej zająć się muzyką inspirowaną muzyką tradycyjną - wyjaśnia w Jedynce Krzysztof Trebunia-Tutka.

Łączą więc z góralszczyzną rock, jazz, klasykę i muzykę symfoniczną, na scenie spotykali się z Krzysztofem Herdzinem, zespołami Voo Voo czy kirgiskim Ordo Sakhna. - Nie boimy się wyzwań, przyjaźnie z artystami otwartymi trwają do dziś, wspólne spotkanie bardzo nas inspiruje - dodaje lider zespołu.

Działalność ta była wielokrotnie doceniona. Ponownie 11 grudnia, gdy minister kultury Małgorzata Omilanowska wręczyła zespołowi Nagrodę im. Oskara Kolberga. - Już od 20 lat udaje się nam iść z polską muzyką w świat. Krzysztof otrzymał tego dnia także medal" Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - podkreśla Anita Trebunia-Tutka.

Minister
Minister kultury Małgorzata Omilanowska i laureaci nagrody Oskara Kolberga, Kapela Rodzinna Trebuniów-Tutków. PAP/Tomasz Gzell

Goście Radiowej Jedynki opowiedzieli także o swoim pobycie w Indiach oraz planach muzycznych na Święta Bożego Narodzenia.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadziła: Iza Żukowska
Goście: Anita Trebunia-Tutka i Krzysztof Trebunia-Tutka
Data emisji: 12.12.2014
Godzina emisji: 13.00 - 15.00

(asz, pg)

Czytaj także

Rok Oskara Kolberga. Kronikarz pieśni, jakiego nie znał świat

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 20:58
Ołówek, kartka papieru z pięciolinią i żywe wykonanie tradycyjnej pieśni. Z takim arsenałem w XIX wieku polski etnograf, folklorysta i kompozytor Oskar Kolberg realizował projekt badań i zapisywania muzyki tradycyjnej na skalę, o jaką trudno dziś, mimo nieograniczonego dostępu do techniki.
rozwiń zwiń