Polacy udowadniają, że Queen można grać symfonicznie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 19:36
- Jesteśmy muzykami klasycznymi, więc brzmimy inaczej niż oryginalny Queen. Wydaje mi się jednak, że w ciekawy sposób pokazujemy tę muzykę, jej złożoność, wspaniałe chórki i ciekawe harmonie - mówi Jan Niedźwiedzki.
Audio
  • Jan Niedźwiedzki o widowisku "Muzyka zespołu Queen synonimicznie" (Muzyczna Jedynka)
Muzyka zespołu Queen synonimicznie to widowisko muzyczne z pogranicza gatunków, łączące symfoniczne pierwiastki muzyki zespołu Queen z rockowym potencjałem orkiestry klasycznej i chóru
"Muzyka zespołu Queen synonimicznie" to widowisko muzyczne z pogranicza gatunków, łączące symfoniczne pierwiastki muzyki zespołu Queen z rockowym potencjałem orkiestry klasycznej i chóruFoto: PAP/DPA

"Muzyka zespołu Queen synonimicznie" to widowisko muzyczne z pogranicza gatunków, łączące symfoniczne pierwiastki muzyki zespołu Queen z rockowym potencjałem orkiestry klasycznej i majestatycznego, 18-osobowego chóru. W przedsięwzięciu biorą udział zespół Alla Vienna, chór Vivid Singers i aktor Mariusz Ostrowski.

A wszystko zaczęło się w 2011 r. od pomysłu Jan Niedźwiedzkiego. - Mijało akurat 20 lat od śmierci Freddiego Mercury’ego i postanowiłem zorganizować koncert upamiętniający jego wspaniałą twórczość i całego zespołu Queen. Troszkę bolało mnie to, że jest ona często sprowadzana do orientacji seksualnej Freddy'ego, a mało mówi się o samej muzyce. Chciałem, żeby to ona znalazła się w centrum. Zaprosiłem więc do współpracy mój zespól Alla Vienna oraz chór Vivid Singers i w listopadzie 2011 r. przygotowaliśmy koncert wypełniony muzyką Queen w aranżacjach quasi-klasycznych - wspomina gość Jedynki.

Koncert miał być pojedynczym wydarzeniem, a tymczasem do dziś Jan Niedźwiedzki i koledzy dali już kilkadziesiąt występów.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadził:
Paweł Sztompke
Goście:
Jan Niedźwiedzki (zespól Alla Vienna)
Data emisji:
20.01.2015
Godzina emisji:
14.37

pg/bch

Czytaj także

Mercury, Disney, U2 - nie tylko oni związali się z operą

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 19:00
Kiedy Barcelona została wybrana na gospodarza letnich igrzysk olimpijskich, o napisanie przewodniej piosenki poproszony został lider grupy Queen Freddie Mercury. Do współpracy zaprosił pochodzącą z tego miasta sopranistkę Montserrat Caballé.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Bukartyk: Queen i Pink Floyd byli naszym oknem na świat

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 13:50
- Przyniosłem numery, które porażają bogactwem, które nie starzeją się mimo upływu lat - powiedział Piotr Bukartyk prezentując w Jedynkowej liście przebojów ulubione piosenki.
rozwiń zwiń