"Demarczyk ze słuchaczami mogła zrobić wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 07:50
- Przystępując do tej książki słyszałyśmy, że nikt nie będzie chciał o Ewie Demarczyk rozmawiać - mówiła Ewelina Karpacz-Oboładze, współautorka książki o Czarnym Aniele polskiej piosenki.
Audio
  • Ewelina Karpacz-Oboładze o książce "Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk”. (Muzyczna Jedynka)
Ewa Demarczyk, jedna z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych artystek polskiej sceny muzycznej. Na zdjęciu podczas występu w Operze Leśnej w Sopocie w 1964 roku
Ewa Demarczyk, jedna z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych artystek polskiej sceny muzycznej. Na zdjęciu podczas występu w Operze Leśnej w Sopocie w 1964 rokuFoto: PAP/CAF

Ewa Demarczyk od wielu lat nie udziela wywiadów. Do dziś nieznana pozostaje przyczyna, która sprawiła, że ta niezwykle popularna i ceniona artystka zrezygnowała ze scenicznej kariery. W tych okolicznościach napisanie jej biografii wydawało się zadaniem karkołomnym. Mimo to zadania tego podjęły się Angelika Kuźniak i Ewelina Karpacz-Oboładze, autorki książki "Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk”.
Pierwsze kontakty z osobami, które spotkały na swej drodze Ewę Demarczyk okazały się dla dziennikarek zaskoczeniem. - Okazało się, że po przełamaniu wstępnych oporów, wbrew temu co nam zapowiadano, ludzie chętnie o niej opowiadają - mówiła w Jedynce Ewelina Karpacz-Oboładze.

Autorkom udało się porozmawiać o Ewie Demarczyk z ponad siedemdziesięcioma osobami z otoczenia artystki. W książce wokalistkę wspominają m.in. Zygmunt Konieczny i Andrzej Zarycki, przyjaciele z Piwnicy pod Baranami.
- Z rozmów tych dowiedziałyśmy się, jak wiele Ewę Demarczyk kosztowały występy. Podobno schodziła po nich dwa kilo lżejsza. Krystyna Zachwatowicz mówiła, że jak się wzięło ją za rękę, kiedy schodziła ze sceny w Piwnicy Pod Baranami, to dłoń była zimna. Zdarzało się, że mdlała po występach - opowiadała Ewelina Karpacz-Oboładze.

***
Tytuł audycji:
Muzyczna Jedynka
Prowadzenie:
Zbigniew Krajewski

Gość: Ewelina Karpacz-Oboładze (współautorka książki "Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk”)

Data emisji: 28.01.2015
Godzina emisji:
13.15

bch, pg

Czytaj także

Tadeusz Woźniak i piosenki, które otwierały nowe epoki

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 13:40
The Rolling Stones, Ewa Demarczyk, Bob Dylan i The Beatles - to ich piosenki autor "Zegarmistrza światła" zaprezentował w liście "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki". Wyboru tego dokonał Tadeusz Woźniak według niezwykłego klucza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czarny anioł" - opowieść o Ewie Demarczyk

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 08:00
Milczy od lat. Nie występuje, nie udziela wywiadów, jej teatr przestał istnieć. Są jednak z nami jej piosenki i wspomnienia hipnotyzujących koncertów... A teraz także książka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hipnotyczna Ewa Demarczyk nie mrugała na koncertach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 04:19
- Ona urodziła się z niezwykłym temperamentem, który potem widać było na scenie. Dzięki temu mogła robić takie wrażenie na publiczności i władać nią - opowiada Ewelina Karpacz-Oboładze.
rozwiń zwiń