Mateusz Pospieszalski: zespół Tie Break dał początek jassowi

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 21:27
- Ta muzyka jest zbudowana na strukturze wzajemnej adoracji, to znaczy szukania poszczególnych elementów, które dają radość - charakteryzuje muzykę zespołu Tie Break jego saksofonista.
Audio
  • Mateusz Pospieszalski o siedmiopłytowym wydawnictwie z muzyką zespołu Tie Break (Muzyczna Jedynka)
Mateusz Pospieszalski
Mateusz PospieszalskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Zespół Tie Break powstał pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Jego styl ewoluował na przestrzeni lat. - Na początku graliśmy podpierając się wszystkimi określonymi w tamtym okresie standardami. W końcu poczuliśmy jednak znudzenie i zaczęliśmy grać coś, co sprawiało nam większą przyjemność niż granie 2-5-1, czyli takiej utartej już harmonii. Później okazało się, że staliśmy się fundamentem dla gatunku określanego jassem. To muzyka jazzowa, która nie jest podparta bezpośrednio standardami, wykonywana przez nowe pokolenie jazzowe - tłumaczy w Jedynce Mateusz Pospieszalski.

Po dłuższej przerwie Tie Break wznowił działalność w 2014 roku, dając serię koncertów. Na części z nich z zespołem gościnnie wystąpił Michał Urbaniak. Wszędzie był komplet publiczności. Muzycy postanowili więc pójść za ciosem i wydali siedmiopłytowy box. - Postanowiliśmy zadośćuczynić tym ludziom, którzy przychodzą po koncertach i pytają o nasze płyty. To wydawnictwo zawiera utwory z wszystkich okresów naszej twórczości. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - podkreśla saksofonista, kompozytor i aranżer.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadzący: Paweł Sztompke
Gość:
Mateusz Pospieszalski (muzyk, kompozytor i aranżer)
Data emisji: 12.02.2015
Godzina emisji:
13.38

pg/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tie Break, Svora i Janusz Yanina Iwański. Historia nieznana

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 14:05
Słuchacze pamiętają go głównie dzięki piosence "Wielkie podzielenie". Mało jednak kto wie, że Janusz Yanina Iwański to przede wszystkim twórca muzyki rockowej i jazzman.
rozwiń zwiń