Małecki przekonywał, Wasowski się opierał. Wyszła płyta

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 19:31
Absurdalny humor i język polski w całej swojej krasie, plus piosenki miłosne - tak zapowiada się "Marmolada na księżycu", czyli płyta kompanii Wasowscy, Małeccy i S-ka.
Audio
  • Monika i Grzegorz Wasowscy o płycie "Marmolada na księżycu" oraz twórczości Jerzego Wasowskiego (Muzyczna Jedynka)
Monika i Grzegorz Wasowscy od lat dbają o spuściznę Jerzego Wasowskiego
Monika i Grzegorz Wasowscy od lat dbają o spuściznę Jerzego WasowskiegoFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Album, w którego nagrywaniu udział wzięła Polska Orkiestra Radiowa pod dyr. Piotra Komorowskiego oraz czołówka polskich muzyków jazzowych, dopiero się ukaże, ale materiał już miała okazję poznać publiczność koncertowa. Największą pochwałą dla twórców było porównanie do twórczości Kabaretu Starszych Panów .

Tytuł płyty wymyślił Grzegorz Wasowski, choć początkowo wzbraniał się przed napisaniem tekstów. - Odkąd taty nie ma wydaje mi się, że nikt nie jest w stanie napisać muzyki takiej, jakiej bym oczekiwał - wyjaśnia w Jedynce syn Jerzego Wasowskiego. Na szczęście na scenę (także dosłownie) wkroczyli panowie Małeccy - Maciej rewelacyjnie skomponował i zaaranżował piosenki z "Marmolady na księżycu", a Grzegorz, aktor Teatru Narodowego, je wyśpiewał.

Dzięki uporowi tego ostatniego już cieszyć się możemy takimi perełkami jak "Dzwonku dzwoń, świeczko płoń" czy "Tnę, tnę, tnę, czyli kariera damskiego fryzjera", której wysłuchaliśmy w Jedynce.

"Marmolada" to zaledwie fragment muzyczno-literacko-radiowej działalności naszych gości - państwa Wasowskich, której duża część dedykowana jest twórczości Jerzego Wasowskiego i jego współpracy z Jeremim Przyborą.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadziła: Iza Żukowska
Goście: Monika i Grzegorz Wasowscy, twórcy fundacji i wydawnictwa, które działają na rzecz popularyzacji spuścizny Jerzego Wasowskiego
Data emisji: 20.02.2015
Godzina emisji: 14.30

(asz/ei)

Czytaj także

Grzegorz Wasowski: dla ojca najważniejsza była matematyka

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 17:33
- W każde wakacje wypełniał kolejne kajeciki i w końcu rozwiązał problem zależności miedzy muzyką i matematyką. Nikt jednak nie wie, jakie było rozwiązanie - przyznał w Muzycznej Jedynce Grzegorz Wasowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wasowski: fenomen Starszych Panów polegał na geniuszu obu twórców

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 15:51
- W Kabarecie była wspaniała obsada, piosenki i teksty pisane dla konkretnych aktorów, a wszystko tak niesamowicie ze sobą zgrane. Później nie przypominam sobie tak wspaniałych maszynerii kabaretowych - mówił Grzegorz Wasowski w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starsi Panowie dwaj - prahistoria twórczości

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 19:00
- Kabaret to wizytówka działalności Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Ale nasza książka dotyczy ich całej wspólnej twórczości - podkreśla Monika Wasowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Małecki "Dzwonku dzwoń, świeczko płoń" - posłuchaj Piosenki dnia

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 17:08
Piosenki można było słuchać na antenie Jedynki w poniedziałek 22 grudnia w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
rozwiń zwiń