X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Dzikowski - autor przebojów Czerwonych Gitar

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 15:52
Krzysztof Dzikowski pisał dla różnych wykonawców, ale przyznaje, że najbardziej lubił tworzyć dla Czerwonych Gitar.
Audio
  • Krzysztof Dzikowski, autor wielu przebojów, głównie Czerwonych Gitar, opowiada o tym, jak powstawały te utwory (Leniwa niedziela/Jedynka)
Czerwone Gitary. Od lewej: Krzysztof Klenczon, Seweryn Krajewski i Bernard Dornowski
Czerwone Gitary. Od lewej: Krzysztof Klenczon, Seweryn Krajewski i Bernard DornowskiFoto: PAP/ Andrzej Witusz Wituszyński

Czerwone Gitary obchodzą jubileusz 50-lecia działalności. Jeśli spojrzy się na ich dokonania to można zauważyć, że piosenki z tekstami Krzysztofa Dzikowskiego trafiły do kanonu twórczości grupy. Do dziś te utwory są grane i słuchane, co dla autora jest wielką satysfakcją. Pytany o najdroższą sercu piosenkę twórca wymienia "Niebo z moich stron" i wyjaśnia, dlaczego tak jest.
Warto przypomnieć, że w powszechnej świadomości istnieje jako autor piosenki "Anna Maria". Poeta wyjaśnia, skąd wzięła się tytułowa bohaterka.

Gość radiowej Jedynki przyznaje, że Czerwone Gitary były jego zespołem z wyboru i lubił im pisać piosenki. Opowiada, jak powstała piosenka "Dzień jeden w roku", która traktowała o Wigilii, choć nie było w niej słowa Wigilia, czy Boże Narodzenie, bo ówczesna cenzura by takiej piosenki nie puściła.
Krzysztof Dzikowski wspomina współpracę z Wojciechem Młynarskim, z którym tworzył programy do kabaretów Hybrydy i Stodoła. Opowiada o pisaniu piosenek dla innych muzyków niż Czerwone Gitary, choćby dla Kasi Sobczyk i Czesława Niemena. Wyjaśnia również cele działalności fundacji jego imienia.

Krzysztof
Krzysztof Dzikowski - autor wielu przebojów Czerwonych Gitar Fot. Andrzej Gralewski/PR

***
Tytuł audycji: Leniwa niedziela
Prowadziła: Maria Szabłowska
Gość: Krzysztof Dzikowski (poeta, autor tekstów)
Data emisji: 22.02.2015
Godzina emisji: 11.15
(ag, ei)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziwne losy "Snu o Warszawie". Gaszyński: mój tekst jest tylko dodatkiem

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 08:03
- Ten utwór powstawał błyskawicznie, ale rozwijał się bardzo długo. Zwykle przebojem staje się piosenka w miesiąc, dwa albo trzy po napisaniu. Lub nie staje się nim w ogóle. A ze "Snem o Warszawie" było zupełnie inaczej - mówił w Jedynce Marek Gaszyński, autor tekstów polskich przebojów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotograf gwiazd big-beatu dzieli się barwnymi wspomnieniami

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 20:20
"Big Beat" to zbiór wspomnień Marka Karewicza, jednego z najbardziej cenionych polskich fotografów sceny jazzowej. Barwne anegdoty zza kulis polskiej sceny muzycznej lat 60. i 70. ubiegłego wieku spisał Marcin Jacobson.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerwone Gitary - polscy Beatlesi grają już pół wieku

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 15:55
- To historyczny ewenement. Pół wieku nieprzerwanej działalności znaczonej głównie sukcesami - mówi Dariusz Michalski, który przez dwa lata był kierownikiem artystycznym Czerwonych Gitar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłuchaj przeboju na 50-lecie Czerwonych Gitar

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 17:10
Autorem muzyki do utworu "Czerwona Gitara" jest wokalista i basista zespołu Arkadiusz Wiśniewski.
rozwiń zwiń