X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Aleksander Żabczyński - nie tylko amant

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 14:46
- Amanctwo wytykają mu wszyscy - mówił w Jedynce Ryszard Wolański, autor książki o Aleksandrze Żabczyńskim pt. "Jak drogie są wspomnienia".
Audio
  • Aleksander Żabczyński - nie tylko amant (Muzyczna Jedynka)
Aleksander Żabczyński. Kadr z filmu Zapomniana melodia (1938)
Aleksander Żabczyński. Kadr z filmu "Zapomniana melodia" (1938)Foto: kadr z filmu/filmpolski.pl

/

Aleksander Żabczyński (1900-1958) był aktorem teatralnym, estradowym, kabaretowym i filmowym. Zagrał w 23 filmach, wystąpił w ponad stu przedstawieniach. Uznawany był też za jednego z największych amantów międzywojennej Polski.
Ryszard Wolański w swojej książce o Aleksandrze Żabczyńskim "Jak drogie są wspomnienia" opisał mniej znaną historię aktora. - Odtwarzam z wielką pieczołowitością sześcioletni okres tułaczki wojennej Żabczyńskiego, o czym nikt inny do tej pory nie pisał - podkreślił w audycji "Muzyczna Jedynka" Wolański.
W roku 1939 roku Żabczyński uczestniczył w kampanii wrześniowej, potem walczył jako oficer polskich sił zbrojnych na Zachodzie, m.in. został ranny pod Monte Cassino. W roku 1946 wrócił do Polski, znowu zaczął występować w teatrze. Był podejrzewany przez władze o szpiegostwo na rzecz USA. 
- To, co wyprawiała bezpieka wobec niego, jak go śledziła, kontrolowała korespondencję... ten człowiek miał bardzo silne nerwy, że to wszystko wytrzymał, że o tym nie mówił - stwierdził gość Jedynki.
Książka Aleksander Żabczyński "Jak drogie są wspomnienia" oraz płyta o tym samym tytule zostały wydane z okazji 115. rocznicy urodzin artysty.

***
Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadziła: Maria Szabłowska
Gość: Ryszard Wolański
Data emisji: 17.03.2015
Godz: emisji:
13.20
kk/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sława Przybylska: nigdy nie byłam pewna, że to co robię, jest dobre

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 09:30
- Dopiero od radia wszystko się zaczęło - przyznała w Jedynce piosenkarka opowiadając o radiowym konkursie zorganizowanym przez Władysława Szpilmana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Opania: werwę i ochotę do roboty mam jak 40-latek

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 16:40
- Choć niedawno stuknęły mi 72 lata, nie przejmuję się tym. Dla relaksu jeżdżę sobie czasem łowić ryby za koło polarne - mówi w Jedynce wybitny aktor filmowy i teatralny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Sikorowski - 45 lat na scenie i żadnej złej chwili

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 17:00
- Gdybym miał zaczynać od nowa, zrobiłbym to. Na estradę trafiłem przez przypadek i uważam, że to był szczęśliwy zbieg okoliczności - mówi lider grupy Pod Budą.
rozwiń zwiń