Hejnał z wieży Mariackiej na harmonijce. "Od lat przygotowywałem się do tego wydarzenia"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 14:50
- Radny Krakowa protestował twierdząc, że nie dopuści do łamania tradycji. Nie udało mu się i zagrałem na harmonijce. Wszyscy zadzierali głowy - mówił w "Muzycznej Jedynce" Sławek Wierzcholski.
Audio
  • Sławek Wierzcholski hejnalistą (Muzyczna Jedynka)
Sławek Wierzcholski podczas pierwszego Pierwsze historyczne wykonanie hejnału na nowym instrumencie odbyło się dzisiaj, w samo południe.
Sławek Wierzcholski podczas pierwszego Pierwsze historyczne wykonanie hejnału na nowym instrumencie odbyło się dzisiaj, w samo południe.Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

W środę 1 kwietnia hejnał z wieży Mariackiej w Krakowie po raz pierwszy odegrano na harmonijce ustnej. Wykonał go wirtuoz tego instrumentu – Sławek Wierzcholski.

Bluesman przyznał, że tym samym spełniło się jego marzenie. - Marzeniem było już, aby wejść na wieżę kościoła Mariackiego i spojrzeć na Kraków z lotu ptaka. Czułem się jak król, gdy zagrałem hejnał na cztery strony świata - powiedział w Jedynce.

Decyzję o zmianie instrumentu, na którym odgrywany będzie hejnał z wieży Mariackiej, podjęły władze Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Zrobiły to w związku z bardzo małą liczbą kandydatów w konkursie na sygnalistów.  Zadowolenia z tego faktu nie krył Sławek Wierzcholski. - Od lat przygotowywałem się do tego wydarzenia, ćwiczyłem na harmonijce, choć hejnał nie jest trudnym motywem muzycznym - dodał gość Jedynki.

Pomimo zmiany instrumentu, słuchacze w dalszym ciągu będą mogli codziennie, punktualnie o godz. 12.00, słuchać hejnału na antenie Radiowej Jedynki.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Sławek Wierzcholski (muzyk, bluesman)

Godzina emisji: 13.45

Data emisji: 01.04

tj/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sławek Wierzcholski: jestem wędrownym muzykantem

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 13:48
- Od ponad 30 lat stoję na czele zespołu Nocna Zmiana Bluesa, z którym lekko licząc przejechaliśmy ponad 2 mln km. To oznacza, że okrążyliśmy ziemię 50 razy, i to nie uwzględniając podróży samolotami - mówił w Jedynce Sławek Wierzcholski, mistrz harmonijki ustnej, wokalista, autor tekstów, muzyk i dziennikarz radiowy.
rozwiń zwiń