Trebunie-Tutki zagrają i zaśpiewają z Gruzinami

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 15:39
Folkowy Festiwal "Nowa Tradycja" nabiera rozpędu. Jednym z jurorów jest Krzysztof Trebunia-Tutka, który w Radiowej Jedynce mówi też o swych najbliższych planach.
Audio
  • Anita Trebunia-Tutka i Krzysztof Trebunia-Tutka o festiwalu Nowa Tradycja i planach swojego zespołu (Muzyczna Jedynka)
Anita i Krzysztof Trebunia-Tutka
Anita i Krzysztof Trebunia-Tutka Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- To prawdziwa przyjemność po raz 18. prowadzić ten festiwal - mówi Krzysztof Trebunia-Tutka. Dla muzyka to święto polskiej muzyki folkowej, inspirowanej kulturą polską i mniejszości historycznie zamieszkujących Rzeczpospolitą.  
Zaś Anita Trebunia-Tutka zwraca uwagę, że w ostatnich latach odrodziła się muzyka ludowa - jak to określiła - nizin. Choć subiektywnie i nieskromnie uważa, że najpiękniejsza jest muzyka góralska.
'' Goście opowiadają o współpracy z Jamajczykami z Twinkle Brothers, która cały czas trwa oraz o nowym projekcie z zespołem Voo Voo. Przygotowują również wspólny występ z Gruzinami. - Gruzini i górale podhalańscy mają wiele wspólnych cech - zauważa Anita. Według niej dzieli ich jedynie odległość. Zaś Krzysztof podkreśla, że Gruzini są bardzo mocni, jeśli chodzi o śpiew chóralny.

Goście mówią także o książce, którą mają zamiar wydać i o planach utworzenia Tatrzańskiego Centrum Rozwoju Kultury.

***

 

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzenie: Marcin Kusy

Goście: Anita Trebunia-Tutka (menadżer zespołu Trebunie-Tutki), Krzysztof Trebunia-Tutka (lider zespołu Trebunie-Tutki, prowadzący i juror podczas 18. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja")

Data emisji: 15.05.2015

Godzina emisji: 14.25

ag/asz

Czytaj także

"Mistrz Manole". Zobacz spektakl z inauguracji "Nowej Tradycji"!

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 20:00
Oparte na znanej rumuńskiej legendzie przedstawienie odbyło się w pierwszym dniu festiwalu w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia nagrania wideo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Broda: ważne jest to, co do nas wraca

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 17:00
Niezwykła rozmowa z Józefem Brodą, który już w czwartek 14 maja wystąpi w koncercie "Muzyka Źródeł" otwierającym festiwal "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Folkowy Fonogram Roku 2014. Poznaj opinie jurorów!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 14:36
W konkursie zwyciężyła płyta "Berjozkele. Kołysanki jidysz" Oli Bilińskiej. Album był niekwestionowanym faworytem jury. Sprawdź, jak głosowali wszyscy oceniający.
rozwiń zwiń