Czerwone Gitary Symfonicznie. "Mieszanka wybuchowa"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 13:40
- Marzyliśmy o tym, by sięgnąć legendy polskiego bigbitu - mówi Andrzej Szczypiorski, dyrygent Orkiestry Symfoników Gdańskich. Muzycy Czerwonych Gitar odpowiadają: nie było łatwo.
Audio
  • Czerwone Gitary zapraszają na jubileuszowy koncert (Muzyczna Jedynka)
Czerwone Gitary powstały na początku 1965 roku. Właśnie mija 50 lat muzycznej aktywności twórców takich hitów, jak Takie Ładne Oczy, Biały Krzyż, Kwiaty we włosach czy Historia Jednej Znajomości.
Czerwone Gitary powstały na początku 1965 roku. Właśnie mija 50 lat muzycznej aktywności twórców takich hitów, jak „Takie Ładne Oczy”, „Biały Krzyż”, „Kwiaty we włosach” czy „Historia Jednej Znajomości”.Foto: PAP/Piotr Pędziszewski

Obie grupy mają już za sobą kilka spotkań na scenie. Przed nimi jednak wyjątkowe wystąpienie: jubileuszowy koncert z okazji 50-lecia Czerwonych Gitar, który odbędzie się 31 lipca w Operze Leśnej w Sopocie.

Współzałożyciel zespołu Jerzy Skrzypczyk wspomina, że początkowo wątpił, iż "małe formy muzyczne" - jak nazywa przeboje Czerwonych Gitar - nadają się do opracowania na orkiestrę symfoniczną. - Ale jesteśmy już po którymś koncercie i przeżywamy wszystko w sposób fantastyczny, nowy dla nas - podkreśla.

Wokalista Arkadiusz Wiśniewski dodaje, że towarzyszenie orkiestry złożonej z około 40 muzyków dodaje zespołowi nowej energii. - Powstaje mieszanka wybuchowa - mówi.

Jakie znaczenie dla Czerwonych Gitar ma występ w Sopocie i jak brzmienie grupy po 50 latach ocenia Skrzypczyk, dowiesz się, słuchając nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke

Goście: Jerzy Skrzypczyk i Arkadiusz Wiśniewski (Czerwone Gitary), Andrzej Szczypiorski (dyrygent, kompozytor, aranżer i muzyk instrumentalista), Przemysław Kuśmierski (producent koncertu)

Data emisji: 29.07.2015

Godzina emisji: 13.30

asz/jp

Czytaj także

Andrzej Korzyński: Młodzieżowe Studio Rytm to był przełom

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 15:16
- Po raz pierwszy w czasach komunizmu Polskie Radio pozwoliło, żeby powstała konkurencja w redakcjach muzycznych - mówi w Jedynce kompozytor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największe muzyczne rezurekcje

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 23:45
W świątecznym wydaniu "Leniwej niedzieli" śledzimy jak odradzały się zespoły z nowym wokalistą liderem lub kompozytorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Klenczon - kowboj polskiej sceny

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2015 15:42
Krzysztof Klenczon był muzykiem, któremu gitara pomagała w wizerunku - mówił Jerzy Skrzypczyk, który w 1965 r. razem z wokalistą założył "Czerwone gitary".
rozwiń zwiń