Powstańcze wiersze w interpretacji Voo Voo

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 16:19
"Placówkę 44" grupa Voo Vooo nagrała na okoliczność 71. rocznicy Powstania Warszawskiego. Kompozytor Karim Martusewicz opowiadał o tej szczególnej produkcji.
Audio
  • Karim Martusewicz, członek grupy Voo Voo o płycie "Placówka 44" (Muzyczna Jedynka/Jedynka)
Utwór Palec na cynglu w wykonaniu Organka i Voo Voo jest oficjalnym singlem promującym album Placówka44 wydanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego specjalnie na 71. rocznicę wybuchu walk wyzwoleńczych
Utwór "Palec na cynglu" w wykonaniu Organka i Voo Voo jest oficjalnym singlem promującym album "Placówka'44" wydanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego specjalnie na 71. rocznicę wybuchu walk wyzwoleńczychFoto: Facebook/Muzeum Powstania Warszwskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego, upamiętniając walki o wyzwolenie stolicy, wydało płytę z wierszami z konkursu poetyckiego z 1944 roku. Grupa Voo Voo skomponowała muzykę do tych niepowtarzalnych tekstów.

"Palec na cynglu lub granat w garści. Butelka z naftą w ściśniętej dłoni. W Gestapo, Wermacht i SS-manów!" - to fragment piosenki promującej "Placówkę 44". Mocne gitarowe riffy, ostre dynamiczne brzmienia, bezkompromisowy wokal Tomasza Organka, wbrew pozorom doskonale uzupełniają się z tym pozornie archaicznym utworem.

- Komponowaliśmy do wierszy sprzed lat, ale pracowaliśmy jak na tekście współczesnym, dzięki czemu uniknęliśmy patosu - mówił w "Muzycznej Jedynce" Karim Martusewicz. Tak grupa skomponował muzykę do 12 wierszy.

Pieczę nad produkcją objął Wojciech Waglewski, ale śpiewają na niej głównie młodzi ludzie, rówieśnicy walczących o wyzwolenie stolicy. - Muzeum Powstania Warszawskiego przez współczesnych artystów dociera do współczesnych odbiorców - tłumaczył ideę takich produkcji muzyk.

Martusewicz opowiedział też historię swojego ojca, który był "Zawiszakiem" - członkiem najmłodszego oddziału harcerzy Szarych Szeregów. Dźwięk zawiera też utwory z płyty "Placówka 44", w tym między innymi niezwykle przejmującą piosenkę "Dziś idę walczyć, mamo" w wykonaniu Voo Voo i Justyny Święs.

***

Przygotował: Kajetan Andrzej Tłokowski

Gość: Karim Martusewicz (Voo Voo)

Data emisji: 31.07.2015

Godzina emisji: 10.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Muzycznej Jedynce"

pkur/asz

Czytaj także

Bić się czy nie bić? 71 lat po Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 05:33
- Spór o Powstanie Warszawskie moim zdaniem będzie się toczył do końca świata. Na szali leżą losy ludzi, ich heroizm, a z drugiej strony surowe oceny i analizy - mówi dziennikarz Mirosław Maciorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Lista Skarbów Dziedzictwa. "To ekskluzywna grupa"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 08:20
Wiceminister kultury Piotr Żuchowski wyjaśnił w "Sygnałach dnia", że dzieła, które znajdą się na Liście Skarbów Kultury będą miały zawsze zapewnioną opiekę najlepszych fachowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przystanek Woodstock zatrzyma się w Godzinę "W"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 15:07
- Tradycyjnie już 1 sierpnia o godz. 17.00 ze sceny zabrzmi syrena strażacka, a tysiące festiwalowiczów na moment znieruchomieją – mówi Jerzy Owsiak, organizator Przystanku Woodstock.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk MSZ: obecnie pamięć o Powstaniu Warszawskim jest pełniejsza

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 16:43
- W Polsce przez wiele lat był to temat tabu, a pozostałe kraje zaangażowane w Powstanie Warszawskie też nie miały interesu, aby o nim przypominać - mówił Piotr Długołęcki, historyk MSZ.
rozwiń zwiń