Spółka Cygan-Filar. Wszystko zaczęło się w Szklarskiej Porębie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 19:50
Autor tekstów Jacek Cygan i kompozytor Jerzy Filar opowiadają o 40 latach współpracy.
Audio
  • Jerzy Filar i Jacek Cygan o 40-leciu współpracy artystycznej Muzyczna Jedynka
Jacek Cygan (L) i Jerzy Filar (P)
Jacek Cygan (L) i Jerzy Filar (P)Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Wszystko zaczęło się na Giełdzie Piosenki w Szklarskiej Porębie. - Tam powstały nasze pierwsze piosenki - wspomina Jacek Cygan. Te utwory były prezentowane przyjaciołom, a byli wśród nich zarówno muzycy, jak i świetni interpretatorzy. Oni zaczęli śpiewać te piosenki. - Gdyby oni powiedzieli: Jurku, Jacku, bardzo was lubimy, ale dajcie sobie spokój z piosenkami, to by nas tu nie było - wspomina poeta. I dodaje, że tam się zaczął klimat piosenek, które znamy pod hasłem Nasza Basia Kochana.

Jerzy Filar uzupełnia, że z Jackiem Cyganem są artystyczna parą, która pisze dokładnie i długo. Piosenkę z trzecią kawą, którą później śpiewała Grażyna Łobaszewska pisali dwa lata. - To nie był warsztat typowo estradowy, żeby napisać piosenkę na jutro - mówi kompozytor. Dodaje, że wszystko rodziło się w czasie ich długich rozmów i dyskusji.

Goście "Muzycznej Jedynki" zaprosili słuchaczy na ich jubileuszowy koncert, który odbędzie się 17 października w Poznaniu. Wystąpią m.in. Grażyna Łobaszewska, Elżbieta Adamiak i Nasza Basia Kochana.

Dlaczego nikt inny, tylko Jerzy Filar, mógł napisać muzykę do "Sikoreczki samby"? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Goście: Jacek Cygan (autor tekstów), Jerzy Filar (kompozytor)

Data emisji: 7.10.2015

Godzina emisji: 14.19

ag/mg

Czytaj także

Jacek Cygan jest jak pióro trochę wieczne

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 14:58
Autor tekstów piosenek Jacek Cygan otrzymał SuperWiktora za całokształt działalności podczas gali rozstrzygnięcia 29. edycji plebiscytu Wiktory na Zamku Królewskim w Warszawie. W niedzielę był gościem radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duet Cygan & Rynkowski tworzy już 25 lat! "Jestem jego najwierniejszą żoną"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 16:50
Tak o autorze tekstów Jacku Cyganie mówi wokalista Ryszard Rynkowski. I choć ich współpraca artystyczna rozpoczęła się od słów "Wypijmy za błędy", to po 25 latach mogą mówić jedynie o sukcesach. W muzyce i w przyjaźni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan - jego życie jest piosenką

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 12:14
"Dziewczyny lubią brąz", "Jaka róża taki cierń" czy "Jestem kobietą" to tylko niektóre z ponad tysiąca utworów, które napisał Jacek Cygan. Jak popowstawały jego największe przeboje?
rozwiń zwiń