Paweł Kowalski: muzyka Chopina to niemal same hity!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 19:54
- W przeciwieństwie do Liszta czy Schumanna około 95 proc. Chopinowskich utworów są w stanie zagwizdać czy zanucić ludzie, którzy nawet nie wiedzą, że to scherzo czy preludium - mówi pianista Paweł Kowalski.
Audio
  • Paweł Kowalski o muzyce Fryderyka Chopina i laureatach XVII Konkursu Chopinowskiego (Muzyczna Jedynka)
Pianista Paweł Kowalski
Pianista Paweł KowalskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Znajomość muzyki Fryderyka Chopina przekłada się na zainteresowanie Konkursem Chopinowskim, który zakończył się w Warszawie. Gość radiowej Jedynki, jeden z ekspertów komentujących występy pianistów, podkreśla, że odzew publiczności oraz internautów był niesamowity. - Idea była taka, by przybliżyć Chopina ludziom, którzy nie mają wiele wspólnego z muzyką klasyczną. Reakcje były bardzo pozytywne, wielu ludzi poczuło się "zabranych na pokład" - podkreśla pianista.

Serwis specjalny >
Fortepian nuty 1200.jpg
XVII Konkurs Chopinowski na antenie Dwójki

Paweł Kowalski nie do końca zgodził się z werdyktem jury tegorocznych zmagań pianistycznych, ale nie dziwi go, że coraz młodsi muzycy sięgają po najwyższe laury. Z czego to, jego zdaniem, wynika? 

Co wydarzyło się w czasie pobytu Fryderyka Chopina na Majorce? W jakim aspekcie powinniśmy wzorować się na mediach niemieckich? O tym, a także swoich najbliższych koncertach Paweł Kowalski opowiedział w Jedynce.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke

Gość: Paweł Kowalski (pianista)

Data emisji: 23.10.2015

Godzina emisji: 13.20

asz/jp

Czytaj także

Włodek Pawlik: Chopin wciąż mnie inspiruje

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 17:40
- To jest chyba najbardziej zdumiewające, że muzyka Chopina jest wciąż tak samo atrakcyjna jak 50, 100 czy 200 lat temu, kiedy żył Chopin – ocenia Włodek Pawlik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Jagodziński: Chopin grałby jazz, gdyby...

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 16:15
- Staram się zachować nastrój i klimat muzyki Chopina. Improwizować w takim stylu, że gdyby Chopin żył dziś albo gdyby jazz pojawił się na początku XIX wieku, to tak by grał – mówi Andrzej Jagodziński.
rozwiń zwiń