"Czerwone Gitary Symfonicznie"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 17:19
W lipcu Czerwone Gitary i Orkiestra Symfoników Gdańskich wystąpiły razem podczas koncertu na jubileusz 50-lecia istnienia zespołu. Zapis tego koncertu ukazał się na płycie "Czerwone Gitary Symfonicznie".
Audio
  • Jerzy Skrzypczyk opowiada o historii powstania płyty "Czerwone Gitary Symfonicznie" (Muzyczna Jedynka)
Jerzy Skrzypczyk
Jerzy SkrzypczykFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Lider grupy Jerzy Skrzypczyk przyznaje, że pomysł na orkiestrę symfoniczną dojrzewał w miarę przybywania lat. Ale jakoś nie mógł znaleźć swego finału. - Długi czas uważałem, że piosenki Czerwonych Gitar, które są formami raczej krótkimi, około 3-minutowymi, nie nadają się do opracowań symfonicznych - tłumaczył muzyk.

Przekonał go jednak dyrygent orkiestry Andrzej Szczypiorski, który deklarował, że jego marzeniem jest zaaranżować i zagrać piosenki Czerwonych Gitar z orkiestrą symfoniczną.

Jerzy Skrzypczyk zwraca uwagę, że podczas koncertów wszystkie piosenki są przyjmowane dobrze, choć na różny sposób. Inna jest reakcja po piosence szybkiej, a inna po piosence refleksyjnej.  

Na płycie znajdują się m.in. takie hity, jak: "Historia jednej znajomości", "Nikt na świecie nie wie", "Biały krzyż", "Wróćmy na jeziora", "Matura", "Kwiaty we włosach", "10 w skali Beauforta" i wiele innych.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Jerzy Skrzypczyk (Czerwone Gitary)

Godzina emisji: 14.17

Data emisji: 28.10.2015

ag/mg

Czytaj także

Krzysztof Klenczon - kowboj polskiej sceny

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2015 15:42
Krzysztof Klenczon był muzykiem, któremu gitara pomagała w wizerunku - mówił Jerzy Skrzypczyk, który w 1965 r. razem z wokalistą założył "Czerwone gitary".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerwone Gitary Symfonicznie. "Mieszanka wybuchowa"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 13:40
- Marzyliśmy o tym, by sięgnąć legendy polskiego bigbitu - mówi Andrzej Szczypiorski, dyrygent Orkiestry Symfoników Gdańskich. Muzycy Czerwonych Gitar odpowiadają: nie było łatwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerwone Gitary "Historia jednej znajomości"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 08:10
Piosenka dnia Jedynki pochodzi z koncertowej płyty zatytułowanej "Czerwone Gitary Symfonicznie – w hołdzie Krzysztofowi Klenczonowi z okazji 50 - lecia istnienia zespołu".
rozwiń zwiń