Wojciech Kilar. Kompozytor i człowiek o wielu twarzach

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 10:20
We wtorek, 29 grudnia 2015 r. przypada 2. rocznica śmierci twórcy. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Marią Wilczek-Krupą, autorką książki "Kilar. Geniusz o dwóch twarzach", która opowiada o Kilarze jakiego nie chcieliśmy znać.
Audio
  • Maria Wilczek- Krupa opowiada o nieznanych twarzach Wojciecha Kilara (Muzyczna Jedynka)
Exodus Wojciecha Kilara powstał z inspiracji utworem Boba Marleya. Uważał, że gdzieś w treści jest punkt wspólny
"Exodus" Wojciecha Kilara powstał z inspiracji utworem Boba Marleya. Uważał, że gdzieś w treści jest punkt wspólny Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Wojciech Kilar inspirował się... Bobem Marleyem. - Bardzo go lubił, słuchał. Starał się nie dzielić muzyki na rozrywkową i klasyczną. Mówił, że jest tylko dobra lub kiczowata – opowiadała Maria Wilczek-Krupa. 

- Miał wiele twarzy, każda z nich była prawdziwa, te sprzeczności się przenikały. Nazywał się fizycznym niedołęgą. Nie umiał grać w piłkę, słabo jeździł na nartach, ale był namiętnym kibicem. Nie przepuścił żadnego meczu, nawet jeśli zaczynał się o 4 nad ranem. Był człowiekiem niezwykle skromnym, ale miał upodobanie do luksusu. Mieszkał w najdroższych hotelach, miał w szafie drogie ubrania i najlepsze perfumy - wspominała autorka biografii Wojciecha Kilara.

Zobacz serwis specjalny >>
Wojciech Kilar 1200.jpg
Wojciech Kilar

Jakie nałogi miał bohater jej książki? Czemu obawiał się, że nie będzie mógł zostać kompozytorem i jaki związek z tym miała podróż Karola Szymanowskiego pociągiem? W jakich miejscach był on najszczęśliwszy? Zapraszamy do wysłuchania audycji!

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Marcin Kusy

Gość: Maria Wilczek-Krupa (autorka książki "Kilar. Geniusz o dwóch twarzach")

Data emisji: 3.11.2015

Godzina emisji: 14.17

gs/pg

Czytaj także

Bettye LaVette: na koncertach w Europie czuje się analizowana

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 17:00
- To jak zareaguje publiczność zawsze jest niewiadomą. Kiedy europejska publiczność po prostu siedzi, wtedy nie wiem czy mój występ się podoba. To dziwne uczucie – mówiła Bettye LaVette.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Branford Marsalis będzie flirtował z polską muzyką ludową?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 19:30
Branford Marsalis już wkrótce wystąpi w Polsce w ramach 10. edycji festiwalu BMW Jazz Club. - Artysta nie zna jeszcze swojego repertuaru na to wydarzenie – ujawnia Marcin Kydryński, współtwórca wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Rogucki przygląda się polskiej duszy

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 19:00
- Chciałem stworzyć dzieło, dzięki któremu będzie można w normalny sposób bez oceniania, bez przyznawania racji porozmawiać o rzeczach, które dzieją się w naszym społeczeństwie – mówi artysta o swojej solowej płycie "J.P.Śliwa"
rozwiń zwiń