Lem i "Seksmisja". Niewinni Czarodzieje rewidują wizje

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 17:14
10. edycja Festiwalu Warszawskiego "Niewinni Czarodzieje" w ramach jubileuszu sięga do gwiazd i przeszłość łączy z przyszłością.
Audio
  • Jan Ołdakowski o X Festiwalu Warszawskim "Niewinni Czarodzieje" (Muzyczna Jedynka)
- Pewne wizje się sprawdziły, choć zupełnie inaczej - Jan Ołdakowski
- Pewne wizje się sprawdziły, choć zupełnie inaczej - Jan OłdakowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Pierwszy festiwal organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego, poświęcony kulturze warszawskiej lat 50., nawiązywał do twórczości Komedy, Polańskiego i Tyrmanda., pokazując artystowskie życie na tle zniszczonej stolicy. - W tym roku chcieliśmy pokazać "Seksmisję" jako antyutopię Warszawy, czyli miejsca, w którym mieści się świat kobiet. Pokażemy też "Przekładaniec" czy "Test pilota Pirxa", a więc filmy dyskutujące o tym, jak będzie wyglądała przyszłość - wyjaśnia Jan Ołdakowski. 

Jak tabu przekształcania ciała zamieniło się w powszechne zainteresowanie operacjami plastycznymi, co dzisiejsi 40-latkowie pamiętają z lekcji udzielanych przez "Przybyszów z Matplanety" i które "Atomówki" mieszkają w Świerku - między innymi taką tajemną wiedzę posiądą wszyscy, którzy zjawią się w kilku festiwalowych punktach Warszawy i okolic. Na dzieci czekają warsztaty komiksowe "Witajcie w naszej bajce!", na nieco starszych i dorosłych dancing inspirowany filmem "Seksmisja" oraz występ Teatru Improwizowanego Klancyk pod hasłem "Kosmos wzywa!". Organizatorzy nie zapominają o ojcu polskiej fantastyki Stanisławie Lemie. - Choć związany był z Krakowem,  a nie Warszawą, to film zamykający festiwal jest ekranizacją jego "Opowieści o pilocie Pirxie". Po projekcji zapraszamy do dyskusji - dodaje dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Iza Żukowska

Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 20.11.2015

Godzina emisji: 13.38

asz/gs

Czytaj także

Co było przed PKiN? Centrum Warszawy przed wojną

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 02:11
- Najbardziej efektowna zabudowa była przy ul. Marszałkowskiej. Wielka, Zielna to też były dobre adresy, a im dalej na zachód, tym zabudowa robiła się niższa i skromniejsza - mówi historyk sztuki Magdalena Stopa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konrad Brandel i niezwykłe świadectwo starej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 02:55
- Dzięki fotografiom Konrada Brandla możemy zobaczyć życie codzienne XIX-wiecznej Warszawy i przyjrzeć się z bliska ówczesnym mieszkańcom stolicy - mówi redaktorka, Katarzyna Madoń-Mitzner.
rozwiń zwiń