Zbigniew Preisner: to nie są kolędowe czasy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 16:19
- Jak możemy się cieszyć z Wigilii i Świąt, gdy z jednej strony koczują uchodźcy, z drugiej jacyś wariaci strzelają na koncertach, a jeszcze inni wysadzają samoloty w powietrze. Trochę to mało kolędowe - mówił w Jedynce kompozytor.
Audio
  • Zbigniew Preisner o płycie "W poszukiwaniu dróg" (Muzyczna Jedynka)
Nowe kolędy na nowy wiek Zbigniew Preisenr napisał wspólnie z Ewą Lipską i Janem Nowickim. Zaskakujące, że są zupełnie niekolędowe
Nowe kolędy na nowy wiek Zbigniew Preisenr napisał wspólnie z Ewą Lipską i Janem Nowickim. Zaskakujące, że są zupełnie niekolędowe Foto: PAP/Maciej Kulczyński

27 listopada ukazała się płyta Zbigniewa Preisnera "W poszukiwaniu dróg". Trafiło na nią siedem nowych kolęd oraz 12 dobrze znanych napisanych przed laty przez kompozytora jak np. "Całą noc padał śnieg", "Betlejem polskie" i "Wigilijny czas".

Zbigniew Preisner tłumaczył, że płyta jest bardzo osobista. - Napisałem kolejne kolędy do cztrech tekstów Ewy Lipskiej i dwóch Janka Nowickiego (jedna kolęda jest instrumentalna). Jestem pewny, że następnych kolęd nie skomponuję. Wątpię żebym za kolejne 16 lat żył, a po drugie na płycie nie będzie więcej miejsca. To jest w sumie 79 minut muzyki i ani sekundy więcej - powiedział kompozytor.

Premierze albumu "W poszukiwaniu dróg" towarzyszy trasa koncertowa. Z nagrania audycji moża się dowiedzieć m.in., gdzie odbędą się najbliższe koncerty i z kim wystąpi Zbigniew Preisner.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke

Gość: Zbigniew Preiser (kompozytor)

Data emisji: 12.02.2015

Godzina emisji: 13.31

tj/mg

Czytaj także

Piotr Rubik: udało mi się nie zniknąć

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 15:12
- W karierze każdego muzyka i kompozytora jest moment boomu. Potem jednak ten ktoś albo znika, albo utrzymuje się na stabilnym poziomie - mówił w Jedynce kompozytor.
rozwiń zwiń