David Bowie. "Powiedzieć o nim wokalista, to za mało"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 16:28
- Choć znam tę postać i twórczość, to dopiero będąc na wystawie multimedialnej poświęconej twórczości Davida Bowiego zrozumiałem, jak wielu dziedzin dotykał. I nie było to powierzchowne zainteresowanie - mówi Marcin Kusy.
Audio
  • Małgorzata Kościelniak i Marcin Kusy o twórczości Davida Bowiego (Muzyczna Jedynka)
David Bowie zmarł po półtorarocznej walce z chorobą nowotworową
David Bowie zmarł po półtorarocznej walce z chorobą nowotworowąFoto: PAP/EPA/STRINGER

Dziennikarz muzyczny Jedynki podkreśla, że Bowie był twórcą interdyscyplinarnym - wchodził w dziedzinę mody, filmu - zarówno jako aktor i twórca, tańca. - Miał zdolność do przeobrażania się i mam wrażenie, że o pół sekundy wyprzedzał świat - podkreśla Marcin Kusy.

Śmierć artysty była zaskoczeniem dla fanów na całym świecie. 8 stycznia, w dniu 69. urodzin, ukazała się nowa płyta, dwa dni później zmarł po półtorarocznej walce z chorobą nowotworową.

- W "Muzyce nocą" z piątku na sobotę (8/9 stycznia) prezentowałem dla państwa jego nowy album "Blackstar" z nadzieją, że to nie jest ostatnie słowo Davida Bowiego - mówi redaktor Jedynki.

Performer od lat już nie udzielał wywiadów, jak dodaje Kusy - komunikował się swoją muzyką i dzięki temu wciąż możemy go poznawać. W rozmowie z Małgorzatą Kościelniak dziennikarz przypomina polskie wątki w życiu i twórczości Davida Bowiego, a prowadząca audycję sięga po odniesienia kosmiczne.

W Radiowej Jedynce zaprezentujemy także muzykę, która ukształtowała Davida Bowiego - w sobotniej (16 stycznia) audycji "Tak to było" Dariusz Michalski zagra utwory, których słuchał i którymi inspirował się młody David Robert Jones. Zapraszamy między godz. 3 a 5 rano, a muzyka Bowiego wypełni także "Muzykę nocą", już od północy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzenie: Małgorzata Kościelniak i Marcin Kusy

Data emisji: 11.01.2015

Godzina emisji: 13.15

asz/tj

Czytaj także

David Bowie - człowiek w cudzej skórze

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 16:03
- Kiedy poznał muzykę jednego z przedstawicieli wczesnej formy punk rocka, chciał tworzyć takie same piosenki. Nie miał w sobie jednak tyle złości - zdradza Paul Trynka, muzykolog, autor biografii piosenkarza pod tytułem "David Bowie - człowiek, który spadł na ziemię”.
rozwiń zwiń