Wojciech Karolak: "Excentrycy" inspirowani jazzem

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 14:53
- Moja rola przy tym filmie jest wypadkową moich skromnych możliwości i tego, co jest potrzebne reżyserowi - mówi Wojciech Karolak, twórca ścieżki dźwiękowej do obrazu "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy".
Audio
  • Wojciech Karolak opowiada o pracy nad filmem "Excentrycy" (Muzyczna Jedynka)
Kadr z filmu Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy
Kadr z filmu "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy"Foto: mat. promocyjne

- Trochę czuję się jak krawiec, który szyje ubranie na miarę. Wiem, czego oczekuje mój klient. Zero konfliktów, jeśli chodzi o współpracę z reżyserem, bo reżyser to jest pan i władca. On jedyny naprawdę wie, jak to ma wyglądać - tak gość "Muzycznej Jedynki" wspomina pracę z Januszem Majewskim.

Wojciech Karolak wspomniał też muzyczną atmosferę lat 50. i 60. - Środowisko grające jazz różniło się i wyglądem, i manierami od reszty otoczenia. To była muzyka inteligentów. Wszyscy czuliśmy się samozwańczymi ambasadorami zachodniej kultury w Polsce. Dla Janusza Majewskiego i dla mnie to czasy młodości - mówi artysta.

Czy muzyka w filmie nawiązuje do muzyki tamtych czasów? Skąd Wojciech Karolak czerpał inspirację? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Przygotował: Kajetan Tłokowski

Gość: Wojciech Karolak (jazzman, kompozytor, pianista, aranżer)

Data emisji: 2.02.2016

Godzina emisji: 13.33

Rozmowę wyemitowano w audycji "Muzyczna Jedynka".

mp/pg

Czytaj także

Marek Napiórkowski: to pierwsze takie spotkanie...

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 18:20
- Mogłem sięgnąć po standardy jazzowe, znane piosenki. Ale wybór padł na polskie ikoniczne utwory - mówi słynny polski gitarzysta o muzyce ze swojej nowej płyty pt. "Celuloid".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sława Przybylska: czytam poezję, szukam pięknych tekstów, śpiewam

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 16:00
- Ballady Okudżawy są tak bardzo lubiane, bo to mądre teksty komentujące naszą rzeczywistość, a jednocześnie na tyle ponadczasowe, że ciągle są dobrze odbierane - mówi w "Muzycznej Jedynce" Sława Przybylska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Sikorowski: nie muszę nikomu nic udowadniać

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 15:00
- Nie ukrywam, że jestem bardzo przywiązany do szeroko rozumianej tradycji, tej rodzinnej i historycznej. Nie jestem entuzjastą nowinek. Nie mam profilu na facebooku. Na przegubie ręki mam zegarek, który ma sprężynę i się go nakręca – przyznaje artysta.
rozwiń zwiń